banner191

banner148

banner179

banner176

Yaşar Üniversitesinden uluslararası başarı

Yaşar Üniversitesi, dünyanın saygın yüksek öğretim kurumlarına verilen ’CEA’’ akreditasyonunun bir kez daha sahibi oldu. Kurumun bu yetkiyi 2027 yılında kadar sürdüreceği ifade edildi.Dünya’da ABD Eğitim Bakanlığının yetkilendirdiği...

İZMİR 13.01.2017, 10:09
Yaşar Üniversitesinden uluslararası başarı

Yaşar Üniversitesi, dünyanın saygın yüksek öğretim kurumlarına verilen ’CEA’’ akreditasyonunun bir kez daha sahibi oldu. Kurumun bu yetkiyi 2027 yılında kadar sürdüreceği ifade edildi.

Dünya’da ABD Eğitim Bakanlığının yetkilendirdiği tek akreditasyon kuruluşu olan CEA (Commission on English Language Program Accreditation) tarafından onanan akreditasyon listesinde, Yaşar Üniversitesinin yanı sıra ’University of Washington’ ve ’University of Iowa’ gibi dünya çapındaki yüksek öğretim kurumları yer aldı. Dünyanın önde gelen yükseköğretimde dil öğretimi kalite kuruluşu CEA, 30 kurumun başvurusunun karara bağlandığı toplantıda Yaşar Üniversitesi İngilizce hazırlık sınıfına 10 yıllığına akreditasyon verdi. Merkezi Washington’da bulunan ve İngilizce eğitiminde ABD Eğitim Bakanlığı’nın yetkilendirdiği tek akreditasyon kuruluşu olan CEA tarafından Yaşar Üniversitesi’nin yanı sıra University of Washington ve University of Iowa dahil 5 kuruma 10 yıllık akreditasyon verildi.

CEA Yönetim Kurulu, Aralık başında Washington’da yaptığı toplantıda Yaşar Üniversitesi’nin ABD üniversitelerinin ve dil okullarının tabi olduğu 44 kalite standardının tamamını karşıladığına karar verdi.

"Kalitenin artırılmasına önem veriyor"

Türkiye’de de yükseköğretim alanında akreditasyonun giderek önem kazandığını belirten Yaşar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cemali Dinçer “Yükseköğretim Kurulu, son dönemde sayısal artıştan daha çok kalitenin artırılmasına önem veriyor. Geçtiğimiz yıl kurulan Yükseköğretim Kalite Kurulu üniversitelerin sürdürülebilir kalitesinin denetlenmesi açısından önemli bir görevi yerine getirecek” dedi.

Kaliteli eğitim verdiği iddiasında olan yükseköğretim kurumları için akreditasyonun önemine değinen Prof. Dr. Dinçer, CEA akreditasyonunun üniversitenin uluslararasılaşma stratejisi açısından önemli olduğunu ifade etti. Üniversitede diğer programların da benzer süreçlerden geçtiğini belirten Dinçer, Yaşar Üniversitesi için akreditasyonun 2016-2020 stratejik planının önemli hedeflerinden biri olduğunu da sözlerine ekledi.

Yükseköğretimde akreditasyon, öğrencilere verilen eğitimin uluslararası kalite standartlarında ve sürdürülebilir olduğunun en objektif ölçütü olarak biliniyor. Diğer yandan akredite programlardan mezun olan öğrencilerin sertifikaları ve diplomaları uluslararası alanda bilinir ve tanınır hale geliyor.
Yorumlar (0)
13°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?