banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Kızının gözünden Can Yücel

Buca Belediyesinin ‘Babalar ve Kızları’ kuşağının bu ayki konuğu Türk edebiyatının usta şairi Can Yücel’in kızı Güzel Yücel oldu. Şiirleri, çevirileri ve özgün tarzıyla unutulmayan şair Can Yücel’i Bucalı sanatseverlere anlatan...

İZMİR 11.02.2018, 10:49
118
Kızının gözünden Can Yücel

Buca Belediyesinin ‘Babalar ve Kızları’ kuşağının bu ayki konuğu Türk edebiyatının usta şairi Can Yücel’in kızı Güzel Yücel oldu. Şiirleri, çevirileri ve özgün tarzıyla unutulmayan şair Can Yücel’i Bucalı sanatseverlere anlatan Güzel Yücel, “Babam İzmir aşığıydı, çok severdi. Babamın sevilmesinin nedeni insanların söylemek isteyip de söyleyemediklerini dile getirebilmesinden” dedi.

Buca Belediyesi ‘Babalar ve Kızları’ kuşağında bu ayki konuk Güzel Yücel’di. Buca Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi’nde Mazlum Vesek moderatörlüğünde düzenlenen söyleşide babası Can Yücel’le yaşadığı anılarını paylaşan Güzel Yücel, “Babam yaşarken de seviliyordu, şimdi daha çok sevilme nedeni daha iyi anlaşılması“ diye konuştu. 1999 yılında hayata gözlerini yuman babası Can Yücel’in kendilerine de aşıladığı deniz tutkusunu, yaptığı muhteşem yemekleri ve ailesine olan sevgisini aktaran Güzel Yücel, “Babam için ailesi çok önemliydi. Bizlerle olan sevgi dolu yaşamını şiirlerine de yansıttı. ’Küçük Kızım Su’ya’, ’Güzel’e’, ’Yeni Hasan’a Yolluk’, ’Hayatta Ben En çok Babamı Sevdim’ bu sevgi şiirlerinden bazıları. Yokluğuna alışmak çok zor, hasreti hiç dinmiyor” sözleriyle özlemini dile getirdi.

Can Yücel’in taşlama ve toplumsal duyarlılığın ağır bastığı şiirlerinde, yalın dili ve buluşları ile dikkati çektiğini vurgulayan Yücel; doğa, insanlar, olaylar, kavramlar, heyecanlar, duyumlar ve duyguların babasına ilham kaynağı olduğunu söyledi.
Kaynak: Kaptan Haber Ajansı
Yorumlar (0)
21
açık
Günün Karikatürü Tümü