banner191

banner148

banner179

banner176

Barbaros Oyuk Festivali’ne ilgi yoğun

Türkiye’nin en eğlenceli festivallerinden 2. Barbaros Oyuk Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde Barbaros köy meydanını dolduran misafirler, festivalin hem çok güzel hem de çok anlamlı olduğunu belirtti.Urla’da...

İZMİR 21.05.2017, 12:48
Barbaros Oyuk Festivali’ne ilgi yoğun

Türkiye’nin en eğlenceli festivallerinden 2. Barbaros Oyuk Festivali çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Sabahın erken saatlerinde Barbaros köy meydanını dolduran misafirler, festivalin hem çok güzel hem de çok anlamlı olduğunu belirtti.

Urla’da düzenlenen 2. Barbaros Oyuk Festivali’ne yoğun ilgi devam ediyor. "Daha önce oyuk nedir bilmiyorduk, bu tür festivaller sayesinde unuttuğumuz değerleri tekrardan hatırlıyoruz" diyen misafirler, “Burası mükemmel bir yer. Havası çok güzel. İnsanları çok sıcak kanlı. Yapılan oyuklar çok güzel. Oyukların üzerilerine yazılan yazılar çok anlamlı. Özellikle kadınların elleriyle yapmış oldukları mis kokulu yemekler festivale daha da çok anlam katıyor” diyerek duygularını ifade etti. Köy girişinde ve köy meydanına yer alan oyuklar ise gelenler tarafından oldukça ilgi görüyor. Çeşit çeşit yapılan oyuklar ve üzerilerine yazılan yazılarla, oyuklar misafirlere “Üretin” diye sesleniyor. Ekilmekten vazgeçilen tarlaları beklemekten yorulan oyuklar köylülere ve gelenlere unutulmaya yüz tutan değerleri hatırlatıyor.

Yerel lezzetler yarışması

Festival kapsamında düzenlenen etkinliklerde köy meydanında “Yerel Lezzetler Yarışması” da gerçekleşti. Barbaros köyünün hamarat kadınları ev ekmeği, köy peyniri ve birbirinden lezzetli zeytinyağlı yemekler ile yarıştı. Kadınlar yapmış oldukları lezzetleri ise jüri üyelerine sundu.

“Umduğunu değil bulduğunu ye”

2. Barbaros Oyuk Festivali’nin en farklı etkinliklerinden biri de Çat Kapı Evleri oldu. Köylüler gelenleri lokantalara değil, evlerine davet ediyor. Barbaroslular “Umduğunu değil bulduğunu ye, iç, öde” diyerek evlerinin kapılarını gelen misafirlere açıyor. Gelen misafirler ise bahçelerden toplanan sebzelerle pişirilen yemekleri, Barbaroslu hamarat kadınlar tarafından yapılan çalkama, katmer, patlıcan balığı gibi yöresel yemekleri yemenin keyfini çıkartıyor.

Çocuklara eğlence

Festivale gelen misafirlerin çocukları da unutulmadı. Festivalde ailelerin çocuklarıyla birlikte oyuklarını yapabilecekleri alanlar yer alıyor. Çocukların açık havada güzel zaman geçirmeleri için labirent ev, çuval ile yarışma gibi bir çok etkinlik düzenleniyor.
Yorumlar (0)
21°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?