İzmir Limanı'nda Ro-ro Atağı

İzmir Limanı’na ro-ro gemilerin gelmesi için ilk adım atıldı. Bundan böyle Alsancak Limanı’nda konteyner ve kruvaziyerlerden sonra sıra ro-ro gemileri de gelecek.

İzmir Ticaret Odası, Deniz Ticaret Odası, TCDD İzmir Alsancak Liman Müdürlüğü, Ulaştırma 3 Bölge Müdürlüğü, Ege Gümrük ve Ticaret Müdürlüğü yöneticileri, İzmir Alsancak Limanı’na ro-ro ve ro-pax gemilerin gelmesi konusunda görüş birliğine varırken, bu konuda çalışma yapılması kararlaştırıldı. TCDD İzmir Alsancak Limanı’na ro-ro ve ro-pax tipi gemilerin de gelebilmesi için yapılacak çalışmaları görüşmek üzere İzmir Ticaret Odası’nda 12 Ağustos’ta ilgili kurumların yöneticilerinin katıldığı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıya, İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO Meclis Başkanı Rebii Akdurak, Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, Ege Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Kaptan Kılıç, Ulaştırma 3. Bölge Müdürü Ömer Tekin, TCDD İzmir Alsancak Limanı İşletme Müdürü Turan Yalçın, TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Müdür Yardımcısı Metin Yılmaz, TCDD İzmir Alsancak Liman İşletme Operasyon Müdürü İlhan Orhan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Altyapı Yatırımlar Genel Müdürlüğü İzmir Denizdibi Tarama Başmühendis Yardımcısı Tolga Kaptan, Karavan Turizm Genel Müdürü Gianluigi Baltazzi ve İzmir Ticaret Odası uzmanları katıldı.

Libya GEMİLERİ GELİYORDU

İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İzmir Alsancak Limanı’nın Türkiye’nin en önemli konteyner ve ihracat liman olmasının yanı sıra 2004 yılından bu yana da her yıl daha fazla yolcu ağırlayan bir kruvaziyer limanı olduğunu belirtti. Demirtaş, “Yolcu ve yük taşımacılığında bir diğer önemli alan da kuşkusuz yolcu ile TIR’ların, arabaların birlikte taşındığı ro-ro ve ro-pax tipi gemiler. 2000 yılında kesintiye uğrayana dek bu şekilde Libya gemileri İzmir’e geliyor ve kent ekonomisine büyük katkı sağlıyordu. Libyalılar kentimizden beyaz eşyadan mobilyaya kadar her şeyi satın alırken, arabalarını bile burada tamir ettiriyordu. Ne yazık ki hem bizden hem dışarıdan kaynaklanan nedenlerle bu seferler kesildi. Son 5-6 yılda ise bu tip gemilerin Alsancak Limanı’na tekrar gelmesi için yerli ve yabancı şirketlerden pek çok talep geliyordu” dedi.

İZMİR’DEN DEDEAĞAÇ, SELANİK, PİRE, V OLOS VE LİBYA’YA RO-RO HATLARI AÇILABİLİR

İzmir’in konumu gereği, Güney Ege, Kuzey Ege, Adriyatik ve Doğu Akdeniz yönüne giden yüklerin lojistik olarak rahatlıkla aktarılıp, taşınabileceği bir liman kenti olduğunun tüm bölgede kabul edildiğini hatırlatan Demirtaş, “Bu nedenle çeşitli ülkelerden armatörler İzmir-Selanik, İzmir - Pire, İzmir-Dedeağaç, İzmir-Volos ve İzmir-Libya gibi taşımacılık açısından önem taşıyan hatların açılmasını istiyor” dedi. Demirtaş, şu anda ro-ro ve ro-pax gemilerin operasyonlarını gerçekleştirebilecekleri uygunlukta TIR giriş-çıkış işlemlerinin yapılabileceği kapının Alsancak Limanı’nda açık olmadığını belirterek, böyle bir kapı açılmasının, ro - ro ve gemilerinin gelmesinin ülkemiz, İzmir, ithalat ve ihracat sektöründe bulunan İTO üyeleri kadar TCDD İzmir Alsancak Limanı’nın işletme faaliyetlerine de çok olumlu katkı sağlayacağını söyledi.

TEKNİK EKİP ÇALIŞMALARINA BAŞLIYOR

Demirtaş, bu talepleri ilgili kurumlara aktarmalarının ardından geçtiğimiz haziran ayı başında ilgili Bakanlıkların bölge müdürlükleri ile yapılan ilk toplantıda liman altyapısı ve teknik eksiklikler ile operasyonun sağlıklı yapılması için önerilerin sunulduğunu ve çalışmaların başladığını söyledi. İTO’da 12 Ağustos’ta yapılan ikinci toplantıda ise İzmir Alsancak Limanı’nın durumu değerlendirildiğini, ro-ro ve ro-pax gemilerinin limanda yanaşabileceği alanlar için tespit çalışması yapıldığını söyledi. Demirtaş, şöyle konuştu: “Toplantıda prensipte gemilerin kabul edilebileceği konusunda görüş birliğine varıldı. Konteyner ile kruvaziyer operasyonlarının engellenmeyeceği şekilde limana yeni bir hizmet kazandırılmasına karar verildi. Toplantı sonunda ro-ro ve ro-pax gemilerin İzmir’de ağırlanması için toplantıya katılan kurum ve kuruluşlarca teknik bir ekip kurulması ve teknik ekibin gemilerin yanaşacağı alanı fonksiyonel olarak düzenlemesi kararı alındı. Ekip en kısa sürede çalışmalarına başlayacak. Bu çalışmaların ardından İzmir’e yeniden ro-ro ve ro-pax gemilerinin geleceğine inanıyorum.”