İstanbul Faciadan Kılpayı Kurtuldu

İstanbul Bebek'te, makine arızası nedeniyle sürüklenen M/T ATAGÜN adlı kimyasal tanker kıyıya çarpmak üzereyken son anda demir atarak durdu. Boğaz çift yönlü trafiğe kapatıldı.

Olay bugün saat 13:25 sıralarında meydana geldi.

Kılavuz kaptan almamış

Bulgaristan'ın Burgaz Limanından İtalya'nın Augusta Limanına 2015 ton BENZEN götürmekte olan Atagün adlı tankerin boğaz geçişi esnasında kılavuz kaptan almadığı öğrenildi.

Kandilli bölgesinde makine arızası yapan tanker, sürüklenmeye başladı.

Kumanda altında olmadan sürüklenmeye başlayan gemi kaptanı; Gemi Trafik Hizmetleri Merkezini aradı. Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma 3 ve Kurtarma 4 römorkörleri hemen olay mahalline sevkedildi.

Bu esnada Bebek Koyu'na giren gemi, emercensi demir atarak sahile çok yakın bir noktada durabildi.

Kazadan sonra kılavuz kaptan gönderildi

Gemiye kısa bir sürede ulaşan Kurtarma 3 ve Kurtarma 4 römorkörleri gemiyi emniyete aldılar.

Bu esnada gemiye tüzük uyarınca kılavuz kaptan gönderildi.

Saat 1500 sularında kılavuz kaptan alan gemi Kurtarma 3 tarafından çekilerek Ahırkapı demiryerine götürüldü. Gemiye Kurtarma 4 Römorkörü de refakat etti.

Gemi saat 16:00 sıralarında Ahırkapı C bölgesinde demirledi.

Benzin de olabilirdi

Uzmanlar, benzen adlı maddenin çözücü maddeler sınıfına girdiğini, zehirleyici ve kanser yapıcı etkisinin olduğunu belirterek, geminin karaya çarpması durumunda bir çevre felaketi yaşanabileceğini belirttiler.

Yükün benzen değil benzin de olabileceğini söyleyen uzmanlar, bu kazanın Boğazlardaki riski bir kez daha gözler önüne serdiğine dikkat çektiler.

M/T ATAGÜN hakkında bilgi

Adı : M/T Atagün

Bayrağı : Malta

Bağlama Limanı : Valletta

Türü : Kimyasal+Yağ Tankeri IMO 

Dwt : 2147

Teslimat Günü : Haziran 2008

Yard. No : 16

Armatörü : Ata  Shipping

İşletmeci Operatör : MRC Denizcilik Turizm ve Petrol Ürünleri Tic. Ltd. Şti.

İşletmeci Firma : MRC Denizcilik Turizm ve Petrol Ürünleri Tic. Ltd. Şti.

Tek güverteli kimyasal+yağ tankeri, makine dairesi ve yaşam mahalli arka tarafta. Gemi dünya çapında tüm denizlerde dolaşabilmek için tasarlanmıştır.

Double bottom ve Double skin. Toplam 14 (12+2) birbirinden bağımsız kargo tankı mevcuttur. Tanklar marinline kaplamadır. Balast ve kargonun kontrolü ve izlenmesi kargo kontrol odasından yapılabilmektedir.