İş çıkar umuduyla ‘laid up’a rağbet yok

İşletme giderlerini düşürmek isteyen armatörlerin bazı gemilerini laid up yapabilmesi için belirlenen laid up sahalarına sadece tek bir gemi girdi.

Yük bulmakta zorlandıkları için gemileri boşta faaliyetsiz bekletebilmek için Denizcilik Müsteşarlığı’nda uygun demir ve liman sahası isteyen armatörler, yük çıkar umuduyla ‘laid up’a girmek istemiyor.

Resesyon nedeniyle yük bulmakta zorlanan veya navlunların işletme maliyetini karşılamaması nedeniyle boşta bekleyen gemiler Marmara Denizi’ndeki demir saha alanlarını doldurdu. İşletme giderlerini düşürmek isteyen armatörlerin filodaki bazı gemilerini laid up yapabilmesi için belirlenen laid up sahalarına sadece tek bir geminin girdiği söylendi. Armatörlerin gemilerini laid up yapmak istememelerinin nedeni ise iyi navluna yük bulma ümidi.

Marmara Denizi’nde boşta bekleyen gemi sayısının 150-200 civarında olduğu beliriliyor. Gemilerin hepsi ise sefer talimatı beklediklerini beyan ediyor.

Denizcilik Müsteşarlığı İstanbul Bölge Müdür Yardımcısı Cengiz Özkan, “Şuan için Tekirdağ bölgesinde bir gemi laid up olmuş. Başka talep gelmedi. Ancak boşta bekleyen yaklaşık 200 gemi var ve sefer talimatı beklediklerini beyan ediyorlar. Biz buna gizli laid up diyoruz. Armatör yük bulduğunda kaçırmamak için gemisini laid up yapmak istemiyor. Çünkü gemi ‘laid up’a girerse klastan düşüyor ve yeniden sefere çıkması bir haftayı buluyor. Bunun yerine her an sefere çıkacakmış gibi vardiya personelini gemide tutarak beklemeyi tercih ediyor” dedi.