Sosyal medyada yer alan haberlerde, limanda bir kazanın meydana geldiği, Talayeh yan yatarken denizcilerin de küpeşte de asılı kaldığı belirtiliyor. Olayda en az bir can kaybı var.

SAVAŞ GEMİSİ SULARA KARIŞTI

Basra Körfezi'ndeki limandan alınan uydu görüntüleri, yeni nesil savaş gemisinin başına gelenleri kanıtlıyor. Geminin denize açılmadan neden suya gömüldüğü belirsizliğini koruyor. ABD ve müttefikleriyle Basra Körfezi'nde durmaksızın kozlarını paylaşan İran, en büyük savaş gemisinin batmasından bir yıl sonra yine aynı sularda büyük bir şok daha yaşadı İran ordusu tarafından inşa edilen bir savaş gemisinin Basra Körfezi'ndeki Bender Abbas'taki deniz üssünden ayrılmadan hemen önce suya battığı,uydu fotoğraflarıyla ortaya çıktı.Talayeh isimli savaş gemisinin denize açılmadan neden sulara karıştığı gizliliğini koruyor. Sosyal medyada yayınlanan görüntülerde, limanda geminin yan yattığı görülüyor. 4 Aralık'ta tespit edilen uydu görüntüleri, Talayeh'in battığını doğruluyor. Savaş gemisi hakkında çok az şey bilinirken, İran resmi medyası yeni nesil deniz aracının inşa edsilme sebebinin casusluk olduğuna dikkat çekiyor.

SAVAŞ GEMİSİ DAHA ÖNCE DE YANMIŞTI

Sık sık ABD ile savaşın kıyısından dönen İran, en büyük savaş gemisini Haziran 2020'de kaybetmiş, uluslararası haber ajansları gelişmeyi 'son dakika' koduyla dünyaya bildirmişti. Yangın ile alakalı ilk haberi gece saatlerinde yarı resmi Fars haber ajansı geçti. Bu sırada kıyıdan çekilen videolar sosyal medyada yer buldu bile. Sosyal medyada dolaşan videolarda ayrıca savaş gemisi Hark'taki askerlerin can yelekleri giydirilerek tahliye edildiği ve karaya çıkarıldığı görülüyordu. Çarşamba günü sabah saatlerine gelindiğinde ise, İran donanması 20 saat süren çabaların hiçbir sonuç vermediğini belirtip tatbikat için bölgede bulunan Hark'ın battığını resmen kabul etti.