banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Türk Loydu, IMO’dan GBS Onayı Aldı

Londra’da devam eden Uluslararası Denizcilik Örgütü Deniz Emniyeti Komitesi 100. Dönem Toplantıları (MSC 100) esnasında Türk Loydu, Türkiye adına önemli bir başarıya imza attı. 

IMO ve AB HABERLERİ 05.12.2018, 13:20 05.12.2018, 13:44 Fulya Tekin İstikbal
967
Türk Loydu, IMO’dan GBS Onayı Aldı

Türk Loydu, IMO’dan GBS Onayı Aldı

Londra’da devam eden Uluslararası Denizcilik Örgütü Deniz Emniyeti Komitesi 100. Dönem Toplantıları (MSC 100) esnasında Türk Loydu, Türkiye adına önemli bir başarıya imza attı. 

Türk Loydu, MSC 100 tarafından GBS (Goal Based Standards)  bağlamında onaylandı. Yapılan oylamada ülkelerin çoğunluğu Türkiye’nin GBS onayı almasından yana oy kullandı. 

Bu sonuçla Türkiye, IMO’dan GBS onayı alan IACS üyesi olmayan tek ülke oldu. 

IMO’nun GBS Onayı prosedürünü zorlaştırmasından ötürü bundan sonra bir başka ülkenin GBS onayı alması zor görünüyor. 
Türk Loydu  Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu, bu başarıyı Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin IMO Temsilciliği nezdinde yapılan yoğun çalışma ve kulis faaliyetlerine borçlu olduklarını açıkladı. Melikoğlu, katkıda bulunan tüm kurumlara ayrı ayrı teşekkür etti. 

Salim Özpak: "Bakanlığımız ile Türk Loydu birlikte çalıştı"

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı adına MSC 100 görüşmelerine katılan Kıyı Yapıları ve Tersaneler Genel Müdürü Salim Özpak, yaptığı açıklamada, “Bakanlığımızın destek mektubu ve Türk Loydu temsilcileriyle yapılan ortak çalışmalar sonucunda, MSC 100. oturumunda Türk Loydu, IACS üyesi olmayan ve 150 m üzeri tanker ve dökme kuru yük gemilerinin inşaasına yönelik kuralları IMO tarafından onaylanan ilk klas kuruluşu oldu  Bu başarı, İdare'nin itibarı ve etkinliği ile müşterek çalışmanın önemini bir kez daha ortaya çıkarmıştır..” Dedi. Özpak, tüm katkıda bulunanlara ve emek verenlere teşekkür etti. 

Cem Melikoğlu: "Türk Loydu'nu dünyaya tanıtmış olduk"

Türk Loydu Yönetim Kurulu Başkanı Cem Melikoğlu; “Bu mükemmel bir ekip çalışmasıydı. Bakanlık yetkililerine, Dış İşlerine ve tüm Türk Delegasyonuna ve Türk Loydu ekibine ayrıca teşekkür ederim. Türklerin IMO’ da ki gücünü belgelemiş ve Türk Loydunu dünyaya tanıtmış olduk” dedi. 

Melikoğlu, ayrıca; “Bu ne anlama geliyor? GBS onayını alan klas kuruluşları 150 m üzerindeki yeni inşa Akaryakit, kimyasal tanker, dokme yuk gemilerinin yeni inşa klasını verme hakkına sahip oluyorlar. Türk Loydu da artık bu listeye girdi. Yani IMO tarafından onaylandık. Artık 12+1 ifadesi kullanılıyor IMO’da. 12 IACS üyesi ve Türk Loydu” şeklinde görüş belirtti. 

Birlikte hatıra fotoğrafı

Bakanlık, Dışişleri ve Türk Loydu yetkilileri kazanılan başarı sonrasında hep birlikte hatıra fotoğrafı çektirdiler. 

GBS (Goal Based Standards) Nedir?

Goal Based Standards ya da Hedef Tabanlı Gemi İnşa Standartları, IMO tarafından 2002 yılında başlatılan ve yeni inşa gemilerin inşa standartlarının  ne olacağına yönelik yapılan bir çalışmanın sonucu ortaya çıktı. Oluşturulan GBS Kılavuzu uyarıncadeadline olan 2016 yılına kadar başvuru yapan  klas kuruluşları IMO Audit ekiplerince değerlendirmeye tabi tutuldular. Değerlendirme sonuçları IMO Deniz Emniyeti Komitesince ayrı ayrı değerlendiriliyor ve onaylanıyor.

Bu kapsamda IMO Onayı alabilen IACS üyeleri dışındaki tek klas kuruluşu Türk Loydu oldu. 

Yorumlar (1)
Hüseyin sami çelebi/UYK 3 yıl önce
SEnelerce mücadeles verilen haklı sonuca ulaşılmasına vesile olan tüm kurum ve çalışanlarına bir denizci olarak teşekkürlerimi sunarım.Allah utandırrmasın,işleri rast gitsin,saygılarımla
16
parçalı az bulutlu
Günün Karikatürü Tümü