banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

IMO'da Konsey Seçimleri Yapıldı

Londra'da devam etmekte olan IMO Genel Kurulunda önceki gün Konseyde yer alacak 40 üye için seçimler yapıldı.

IMO ve AB HABERLERİ 26.11.2011, 09:31
3098
IMO'da Konsey Seçimleri Yapıldı

Merkezi Londra'da bulunan Birleşmiş Milletler'in denizcilikteki uzman kuruluşu Uluslararası Denizcilik Örgütü'nün (IMO) 27. Genel Kurulu, 2011 ve 2012 yıllarında Konsey'de yer alacak üyelerini seçti.

Konsey için seçim Cuma günü yapıldı. Türkiye bu oylamada  (c) grubundan 7. Kez yeniden konsey üyeliğine seçildi. Bu oylamanın sonucuna göre 40 üye ülkeden oluşan yeni IMO Konseyi şu üyelerden oluştu:

(a) Grubu: Çin, Yunanistan, İtalya, Japonya, Norveç, Panama, Kore Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu, İngiltere ve ABD.

(b) Grubu: Arjantin, Bangladeş, Brezilya, Kanada, Fransa, Almanya, Hindistan, Hollanda, İspanya ve İsveç.

(c) Grubu : Avustralya, Bahama, Belçika, Şili, G. Kıbrıs, Danimarka, Mısır, Endonezya, Jamaika, Kenya, Liberya, Malezya, Malta, Meksika, Fas, Nijerya, Flipinler, Singapur, Güney Afrika, Tayland, Türkiye.

155 ülkeden 126'sının oyunu aldı


Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Londra'da gerçekleştirilen IMO 27. Genel Kurul toplantısı çerçevesinde IMO Konsey üyeliğine ilişkin seçimlerin 25 Kasım 2011 tarihinde yapıldığını ve söz konusu seçimlerde "C" kategorisinden yeniden aday olan Türkiye'nin, oylamaya katılan 155 üye ülkeden 126'sının oyunu alarak Konsey üyeliğine tekrar seçildiği kaydedildi.

Aldığı oya göre Türkiye, C Grubunda yer alan 20 ülke arasında 5. sıradan üyeliğe seçilmiş oldu.

İlk kez 1999'da seçilmişti


Türkiye, Konseye üyelik için ilk  başvurusunda 1999 yılında seçilmişti. Türkiye IMO tarihinde ilk başvurusunda üyeliğe seçilen 2. ülke olmuştu.  Daha önce sadece Finlandiya ilk başvurusunda üyeliğe seçilebilmişti.

IMO Konsey seçimlerindeki a, b, ve c grupları için şu kriterler göz önüne alınıyor:

(a) grubundaki on üye, Uluslararası Gemi Taşimacılığı hizmetleriyle yoğun olarak uğraşan ülkelerden seçiliyor.

(b) grubundaki on üye, Uluslararası Deniz Kaynaklı Ticaret ile yakından ilgili ülkelerden seçiliyor,

(c) grubundaki 20 üye, üstteki iki madde kapsamında olmayan ancak seyir ve deniz taşimacılığına özel ilgisi olan ve dünyanın büyük coğrafi alanlarının temsi edilmesini sağlayacak olan ülkelerden seçiliyor.

Bu şekilde Konsey 40 ülkeden oluşuyor. Ancak konsey içerisinde alınacak kararlarda oylama yapılırken a, b ve c grubu oyları eşit ağırlığa sahip bulunuyor.

Genel Kurul’dan sonra IMO’nun en yetkili organı olan Konseyin IMO içerisinde çok önemli ve saygın bir işlevi var.

Konseyin görev ve yetkileri şöyle sıralanıyor:

  • Konsey üyeleri Genel Kurul’un bir sonraki oturumuna kadar görevde kalır, görevinden ayrılan üyeler ise yeniden seçilebilir.
  • Konseyin toplanabilmesi için 21 üyenin bulunması ile yeterli çogunluk oluşturulmuş sayılır. Konsey, bir ay önceden yapılan davetle başkanın veya üyelerden en az 4’ünün isteğiyle görevlerinin gereğini yerine getirebilecek sıklıkta toplanır. Toplantılar konseyin belirleyebileceği herhangi bir yerde yapılabilir.
  • Konsey, Deniz Güvenliği Komitesi, Hukuk Komitesi, Deniz Çevresini Koruma Komitesi, Teknik İşbirliği Komitesi ve diğer örgütlerin birimlerinin önerilerini göz önünde tutarak, Genel Sekreterlik tarafından hazırlanan taslak programı ve bütçe hesaplarını dikkate alır ve bunları hesaba katarak Organizasyonların genel itibar ve önceliklerine göre onların bütçe ve çalisma programlarını Genel Kurul’a tanıtır ve sunar.
  • Deniz Güvenliği Komitesi, Hukuk Komitesi, Deniz Çevresini Koruma Komitesi, Teknik İşbirliği Komitesi ve diğer örgütlerin birimlerinin raporlarını, teklif ve tavsiyelerini alır ve bunları Genel Kurul’a iletir; Genel Kurul’un oturumu olmadığı zaman Konsey’in yorumları ve tavsiyeleri ile birlikte bilgi için üye ülkelere gönderir.
  • Genel Kurul’a Örgütün parasal durumlarını kendi yorum ve tavsiyeleri ile birlikte sunar.

Yorumlar (0)
20
açık
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü