banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

IMO, silahlı muhafız bulundurmayı onayladı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Londra'daki genel merkezinde önceki gün düzenlenen toplantıda gemilerde silahlı muhfızlar bulundurmayı onayladı.

IMO ve AB HABERLERİ 25.05.2011, 09:50
2999
IMO, silahlı muhafız bulundurmayı onayladı

IMO, silahlı muhafız bulundurmayı onayladı

Birleşmiş Milletler Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Londra'daki genel merkezinde önceki gün düzenlenen toplantıda Somali korsanlarına karşı gemilerde özelsilahlı muhfızlar bulundurulmasını onayladı.

Toplantıdan sonra yayınlanan IMO açıklamasında "Gemilerde silahlı muhafızlar görevlendirilmeden önce bir risk değerlendirmesi mutlaka yapılmalıdır. Gemi kaptanının da bu kararı alırken fikri mutlaka alınmalıdır." denildi.

Bu arada, SAMI kısaltmasıyla Denizcilik Endüstrisi Güvenlik Birliği kuruldu. SAMI, halen bölgeden geçen gemilerin %10-12 sinin kullanmakta olduğu silahlı muhafızlar için hizmet standartları oluşturmayı amaçlıyor.

Bölgede korsanlara karşı devriye görevi yapan EU NAVFOR'a göre halen korsanların elinde 23 gemi ve 518 mürettebat bulunmakta.

Yorumlar (2)
isa deniz 11 yıl önce
ben uzak yol 1.zabitiyim

defalarca korsanların bulunduğu bölgelerden silahli muhafiz olmaksizin geçtim.

ne kadar fedakarliklarla gemilerde calistigimizi, meslegimizi bilen insanlarca malumdur. Butun bu zorluklarin yanında bir de korsanlarin bizim üzerimizde yaptigi baski ve sitersi de ekleyince gemilerde calismak bir o kadar zor ve sitres dolu oluyor. her ne kadar bize sirketten gelen talimatlarla alinmasi gereken tedbirleri alsakta, yetersiz...

gemilere silahli muhafiz alinmasi bir ölçüde çalisanlari rahatlatacaktir. ben en son somali açıklarından gecerken gemimize 6 silahlı muhafiz ( yemen askeri ) alindi. dogruyu söylemek gerekirse butun murettebat rahat bir nefes aldi.

biz o gemilere calismaya, ekmek paramizi kazanmaya gidiyoruz, hepimizin mesul oldugu bir ailesi var.ben gemide calisirken rahat bir kafa ile calismak istiyorum. kimse canini yolda bulmadi. armatorlerimiz silahli muhafiz konusunda geri durmamalilar. eger ki gemilerimi korsan bulunan sahalara göndereceklerse bazi masraflari da göze almamalilar, daha dogrusu calisanlarin can guvenligini.

tesekkurler

ADNAN KOTAMAN 10 yıl önce
TROYHORSE SECURITY CONSULTING CO.,LTD Tayland orijinli TÜRK ortaklı yurtdışında hizmet veren tek özel deniz güvenlik şirketidir.Kadrosu TÜRK ordusundan emekli veya kendi isteği, ile ayrılmiş Sualtı taarruz sualtı savunma ve özel kuvvetler personelidir.

Ülkemiz ve dünya denizlerinde de deniz güvenliğinin sağlanması için devletlerin almaları gereken güvenlik tedbirlerinin dışında, "Özel Güvenlik Hizmetleri" nin de önem ve gerekliliği ön plana çıkmıştır.

11 Eylül 2001 tarihinde, Amerika Birleşik Devletlerinin New York şehrinde bulunan Dünya Ticaret Merkezi’ne ve Pentagon’a yapılan terörist saldırılar sonucu, 10.000 kişinin ölümü ile sonuçlanan trajik olayın meydana gelmesi, Uluslararası Denizcilik Örgütü, International Maritime Organization (IMO) ’nun da harekete geçmesine neden olmuştur. IMO Deniz güvenliği konusunda daha organize olmak, karasal tedbirlerin yanında denizde de ilave güvenlik tedbirlerin artırılması maksadı ile, Limanlarda ve Gemilerde International Ship and Port Facility (ISPS) Kod kriterleri oluşturarak, bu kriterleri uygulama zorunluluğu getirmiştir.

Milli servetimiz olan limanlarımızın ve gemilerimizin korunması ülkemiz menfaatinedir. Üç tarafı denizlerle çevrili ülkemizin, sahip olduğu coğrafi ve stratejik konumu, özellikle deniz güvenliğini de son derece önemli kılmaktadır. Uluslar arası sularda ise "Aden Körfezi, Bab-ül Mendep Boğazı, Umman Denizi Malaka bogazı ve Hint Okyanusu" gibi bazı bölgeler maalesef "Tehlikeli Sular" olarak adlandırılmaktadır. Bu bölgelerde Silahlı Somali Deniz Korsanları gemilere saldırmakta ve bazılarını rehin alarak milyon dolarlarla ifade edilen fidyeler istemektedirler. Ahlaki olmayan bu kazanç şekli tüm dünyayı rahatsız etse de, uluslararası hukuktan doğan bazı durumlardan dolayı çok fazla bir şey yapılamamakta ve bu durum NATO tarafından oluşturulan "Transit Koridor" geçişi ile bile engellenememektedir. Amerikalı ve İngiliz Güvenlik firmaları, bu bölgede etkin bir şekilde silahlı güvenlik hizmeti sunmakta ve hizmet vermek adına, navlunu düşük tutan denizcilik şirketlerimize, alınan bu koruma ücretleri oldukça yüksek gelmektedir.

TROYHORSE SECURITY CONSULTING CO.,LTD işte bu noktada gemilerimize destek olmak maksadıyla ekonomik bir fiyatla, tecrübeli, donanımlı ekipleri ile Özel Silahlı Koruma hizmeti vermektedir.TROYHORSE SECURITY nin hizmet noktaları YEMEN-SOMALI-CIBUTI-GUNEYAFRIKA-BAE-PAKISTAN-SRILANKA-TAYLAND-MARITUS tur.Hizmet noktalarımızı artırmak için calışmalarımız devam etmektedir.TROYHORSE SECURITY CONSULTING CO.,LTDwww.troyhorsesecurity.org
20
açık
banner102
banner85
Namaz Vakti 28 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:33
Yatsı 22:18
Günün Karikatürü Tümü