banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Brüksel'den "gemi" tepkisi...

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin Rum gemisine izin vermemesi ile ilgili olarak Türkiye’nin Ek Protokolü uygulaması gerektiğini söyledi.

IMO ve AB HABERLERİ 23.02.2006, 15:10
1705
Brüksel'den

Rum bandıralı bir geminin Mersin Limanı’na yanaşmasına izin vermeyen Türkiye’ye Brüksel’den tepki geldi.

AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Olli Rehn, Türkiye’nin Rum gemisine izin vermemesi ile ilgili olarak Türkiye’nin Ek Protokolü uygulaması gerektiğini söyledi.

AB Haber’e göre, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda bir konuşma yaptıktan sonra basına açıklamalarda bulunan Rehn, bir gazetecinin Rum bayrağı taşıyan bir geminin Türkiye limanlarına yanaşmasına izin verilmemesini hatırlatması üzerine, "Konu Ankara’da yapılan Türkiye ile AB arasındaki siyasi direktörler düzeyindeki ’Troika’ toplantısında da gündeme getirildi. AB siyasi direktörleri Türkiye’nin Ek Protokolünü uygulaması ve liman ve havaalanlarını açması gerektiğini Türk yetkililere aktardı" dedi.

Bu yöndeki gelişmelerin AB tarafından yakından izleneceğini belirten Olli Rehn, konunun Komisyonun sonbaharda hazırlayacağı raporda da yer alacağını söyledi.

YUNANİSTAN: MEDYADAN ÖĞRENDİK

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yorgo Kumuçakos, "Atina'nın, Kıbrıs Rum bandıralı yük gemisinin Mersin limanına yanaşma girişiminde bulunduğunu saat 18.30'da Yunanistan'ın Lefkoşa Büyükelçiliği ve medyadan öğrendiğini" söyledi.

Kumuçakos, yaptığı basın toplantısında, Yunanistan Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni'nin dün akşamüstü Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Ali Babacan ile yaptığı ikili görüşme sırasında olaydan haberi olmadığını belirtti.

Yorgo Kumuçakos, Bakoyanni'nin bu konuyu akşam saatlerinde Rum Yönetimi Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile telefonda görüştüğünü kaydetti.

Gazetecilerin soruları üzerine Kumuçakos, Rum gemisinin dün sabah erken saatlerde Mersin limanına yanaşma talebinde bulunduğunun öğrenildiğini açıkladı.

ABD'nin KKTC ile ticari ilişki kurmaya yönelik olası girişimlerini konu alan soruları da yanıtlayan Kumuçakos, "Geçmişte de buna benzer girişimler yapıldı. Biz Kuzey Kıbrıs'ın ekonomik gelişmesine karşı değiliz, ancak bu girişimler ilgili BM kararları çerçevesinde yapılmalıdır" dedi.
     
YUNAN BASINI

Bu arada, Yunan basını, Rum gemisine Mersin limanına yanaşma izni verilmemesini, "Türkiye'nin AB'ye karşı yükümlülüklerini yerine getirmediğinin ortaya çıkması" olarak yansıttı.

Türkiye'nin bu hareketinin AB ile çatışmaya girmek anlamı taşıdığını öne süren gazeteler, AB Komisyonu'na Rum Yönetimi tarafından olaya ilişkin bilgi verildiğini yazdılar.

Geçmişte de Baf havaalanından kalkan bir Alman uçağının İzmir'e inmesine izin verilmediğini hatırlatan Yunan basını, bu son gelişmenin AB ile Türkiye arasında kriz yaratabileceği öngörüsünde bulundu.

Atina'nın Ankara'nın bu yaklaşımının AB sürecine yardımcı olmadığı değerlendirmesini yaptığını yazan gazeteler, Türkiye'nin gümrük birliği protokolünun serbest dolaşım hakkına ilişkin maddesini çiğnediğini iddia ettiler.

Öte yandan, Atina'da yayımlanan Ta Nea gazetesi, gemi olayının Yakovu'nun dün Bakoyanni ile yaptığı görüşmeye denk geldiğine dikkati çekerek, "Yakovu, Bakoyanni'ye geminin durumundan söz etmeyi unuttu" ifadesini kullandı.

DenizHaber.Com

Yorumlar (1)
Murat Celik 15 yıl önce
Avrupa Birligi'nin yeni oyunalarindan sadece bir tanesi bu. Gordugumuz gibi gemiye giris izninin verilmemesini bekleyen bir Yunan hukumeti, olaydan sonra ortaligi nasil karistiriyor. Avrupa Birligi resmen Turkiye'yi budala yerine koymaktadir. Bu olayin onceden planlanmis bir sey oldugunu gormek hicte zor bisey degil. Hangi armator gemisinin giris izni olmadigi bir ulkeye gemisini yolluyip onca burokrasiyi asmaya calisir. Her sey cok acik Avrupa Birligi vaatleri ile bize istedikleri her seyi yaptiracaklarina inaniyorlar. Turkiye Cumhuriyeti bu tip oyunlara hic bir zaman gelmiycektir.
24
açık
Günün Karikatürü Tümü