AB'nin Denizcilikte Dönemsel Öncelikleri

Portekiz Başbakanı Jose Socrates; 1 Temmuz 2007 tarihinde Almanya'dan görevi devralan AB Dönem Başkanı Portekiz'in, gerçekleştirmesini öngördüğü önceliklerini açıkladı.

AB'nin Denizcilikte Dönemsel Öncelikleri

Portekiz Dönem Başkanlığı, Denizcilik Konusundaki Önceliklerini Açıkladı

27 Haziran 2007 tarihinde, Portekiz Başbakanı Jose Socrates; 1 Temmuz 2007 tarihinde Almanya'dan görevi devralan AB Dönem Başkanı Portekiz'in, gerçekleştirmesini öngördüğü önceliklerini açıkladı.
 
“ Daha iyi bir dünya için, güçlü bir Birlik” sloganı doğrultusunda 2007 yılı Aralık ayı sonunu kadar AB Dönem Başkanlığı yapacak olan Portekiz’in denizcilik ilişkileri ile ilgili olan öncelikleri arasında, Komisyon tarafından sunulacak olan Eylem Planı temelinde “Avrupa Denizcilik Politikası” tanımına yönelik çalışmaların sürdürülmesi; Lizbon’da konuya ilişkin bir “Üst Düzey Konferans” gerçekleştirilmesi; “Deniz Çevresi Yönergesi”ne yönelik müzakerelerin tamamlanması ve yasadışı balıkçılığa ilişkin Komisyon Önergesi ile ilgili görüşmelerin başlatılması bulunmaktadır. 

Dönem Başkanlığı, ulaştırma alanında denizcilik sektörü ile ilgili olarak gündeme alınacak en önemli konuların “Üçüncü Deniz Emniyeti Paketi” ve Deniz Motoryolları ile ilgili girişimler olduğunu belirtmiş; enerjinin etkin kullanılabilmesi için muhtelif çalışmalar yapılması gerektiği öngörülmüştür. Buna ilaveten, Sınır Güvenlik Organizasyonu (FRONTEX) kapasitesinin güçlendirilmesine yönelik bir ihtiyacın bulunduğu ve bu konuda görüşmeler yapılması gerektiği de vurgulanmıştır.

Kaynak: Deniz Ticaret Odası Web Sitesi www.denizticaretodasi.org

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176