AB gemicilik sanayiinde yeni düzenleme

AB Komisyonu, gemi taşımacılığı şirketlerine verilen devlet yardımları ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir yönetmelik sundu. Yeni kurallar, öncekileri tamamlayıcı nitelikte.

AB gemicilik sanayiinde yeni düzenleme

AB gemicilik sanayiinde yeni düzenleme

AB Komisyonu, gemi taşımacılığı şirketlerine verilen devlet yardımları ile ilgili yeni ve ayrıntılı bir yönetmelik sundu.

Yönetmelikteki yeni kurallar, 2004 yılı deniz taşımacılığı talimatlarını tamamlayıcı nitelikte hazırlandı. Yönergeye göre, Avrupa denizciliğine katkıda bulundukları ve yürürlüğe girmesinden önce 2006 Denizcilik İşçileri Konvansiyonuna bağlılıklarını belirttikleri takdirde tonaj vergisi tüm gemi işletmecilerine uygulanabilecek.

Bugüne kadar sadece aynı gemide teknik ve mürettebat yönetimi sağlayan gemi işletmecileri tonaj vergisinden yararlanma imkanına sahiptiler. Ancak 2004 talimatnameleri gemi işletmecilerin yeterliliğinin, talimatnamenin uygulamaya konmasından üç sene sonra incelenmesini öngören bir madde içeriyordu. Komisyon konu üzerinde incelemelerde bulunduktan sonra, gemi yönetiminde taşeron bölümün mali cezaya tabi tutulmaması gerektiği sonucuna vardı. Buna göre, gemilerin mürettebat yönetimi ve teknik yönetiminin ayrı olarak sağlanması yeterli olarak kabul edilecek.

Kaynak: EU Rapid/İSO AB Bülteni

YORUM EKLE
YORUMLAR
MAHMUT  KARAKELLE
MAHMUT KARAKELLE - 10 yıl Önce

ÇEVİRİTAMAMEN SEKTÖRÜN DIŞINDAN BİRİ ÇEVİRMİŞ. BÖYLESİ DAHA MI UCUZ OLUYOR. REDAKSİYON DENEN MEKANİZMANIZ YOK MU HIÇ MI ÇALIŞMIYOR

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176