IMO'nun Hukuk Komitesi, geçen yıl COVID-19 pandemisinin başlamasından bu yana denizcilerin gemilerinde terk edilme vakalarının sayısında endişe verici bir artış olduğunu bildirdi.

Ocak 2020 ile Nisan 2021 arasında, ILO/IMO ortak terk veri tabanı 111 yeni terk edilme vakası kaydetti. Bu vakaların 85'i 2020'de ve 26'sı 2021'in ilk çeyreğinde meydana geldi. Vakaların sadece 46'sı çözüldü ve Nisan'dan bu yana yeni 27 vaka daha bildirildi.

85 gemide görev yapan 1.300'den fazla denizci etkilendi!

Uluslararası Taşımacılık İşçileri Federasyonu (ITF), 2020'de etkilenen 53 gemide görev yapan yaklaşık 850 denizci ile biraz daha düşük bir sayı bildirse de IMO'nun bildirdiğine göre terk edilme vakalarında 85 gemide görev yapan 1.300'den fazla denizci etkilendi.

Komite, dünya genelinde yankılanan ve basında yer alan vakalarda iki olumlu sonuç kaydetti. Olaylardan birinde, şubat ayında açlık grevine başlayan yük gemisi Ula'nın mürettebatı ve Türk kaptanı ülkelerine geri gönderilmişti. Bir mürettebat üyesi iki yıldan ve mürettebatın geri kalanı bir yıldan uzun süredir gemideydi. Evlerine geri göndeilen mürettebatın maaşlarının ise henüz ödenmediği belirtiliyor.

Diğer bir olayda mahkeme tarafından geminin "adli muhafızı" ilan edildikten sonra Mısır'da bir otelde fiilen rehin tutulan MV Kenan Mete isimli geminin Türk kaptanı da özgürlüğüne kavuşmuştu. Sahibi gemiyi ve 25 mürettebatını terk ettiği gemideki Türk kaptan gemide kalan son personeldi.

Komite ayrıca devam eden mürettebat değişikliği krizine ve artan sayıdaki terk vakalarına önlem olarak terk edilen mürettebat üyelerini desteklemek için bir Denizciler Acil Yardım Fonu kurulmasına yönelik bir öneriyi de görüştü.