İlaçta 'Kara Kod' Dönemi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) 15 Mayıs'ta eczaneler için "Kara Kod' isimli yeni bir uygulama başlatacağını açıkladı. Bakan Dinçer, SGK'nın, bu tarihten itibaren kara kodsuz ilaç satan eczanelerin parasını ödemeyeceğini söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, bir dizi ziyaret ve toplantıya katılmak üzere geldiği Afyonkarahisar'da İŞKUR, SGK il müdürleri ve işadamlarıyla bir araya geldi. Korel Termal Otel'de düzenlenen toplantıda konuşan Bakan Dinçer, ilaçta yeni bir uygulamaya geçildiğini söyledi.

SGK'nın eczaneler için "Kara Kod' uygulamasına başladığını açıklayan Dinçer, "Kara Kod uygulaması şu. Türkiye'de üretilen veya Türkiye'ye resmi olarak ithal edilen her ilacın kutusuna, bir kimlik numarası verilecek. Tıpkı bizim nüfus cüzdanlarımızda olduğu gibi, her ilaç kutusunun üzerinde bir kimlik numarası olacak. Bu kimlik numarasının bir de bizim bakanlığımızda kütük kaydı olacak. İlaç üretildiği anda bir kutuya işlenecek, bir de bizim kütüğe işlenecek. Ve ilaç deposuna aktarıldığında ilaç deposu kara kodu okutacak ve bizim kütükte kayıtlı olup olmadığına bakacak. Eğer bizim kütükte kayıtlı değilse onu satamayacak. İkincisi, eczane ilacı alırken kontrol edecek, bizim kayıt kütüğünde var olan ilacı ancak rafına koyabilecek. Nihayet üçüncüsü, eczaneler müşteriye kara kodlu ilacı satabilecekler ve kara kodsuz ilaçları biz ödemeyeceğiz. Mayıs 15'ten itibaren kara kodsuz ilaçların parasını ödemeyeceğiz. Onun için de kara kodu olmayan hiçbir ilaç satılamaz hale gelecek" dedi.

Kara Kod uygulamasıyla birlikte Türkiye'de ilaç sektörünü bütünüyle kayıt altına alacaklarını dile getiren Bakan Ömer Dinçer, "Daha rasyonel bir zemine oturtacağız ve bu zeminin üzerinden bu sektörle ilgili öngörülebilen sonuç almayı, daha nitelikli kararlar almayı umuyoruz. Kayıt dışılık başka sektörler kadar olmasa da ilaç sektöründe de var. Bazen eczanelere promosyon ilaçlar verilmekteydi. Yurt dışından kayıt olmadan ithalatlar yapılabilmekte veya kaçak ilaçlar getirilebilmekteydi. Hem bunlar hastalarımızın sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atan sonuçlar doğurabiliyordu, hem de bir takım kayıplara sebebiyet veriyordu. Bunların önünü bütünüyle kesmiş olacağız ve böylece bu alanda belki de 1 yıl, 1.5 yıl sonra başka bir uygulamaya da geçme imkanımız olacak. i-reçete uygulamasına" diye konuştu.

Sistemin uygulanmaya başlamasının ardından vatandaşların elinde reçete olmayacağını ifade eden Bakan Dinçer sözlerini şöyle sürdürdü:"Doktor, muayene için gelen hastanın reçetesini kendi bilgisayarına yazdığında, o kişi kimlik numarası ile eczaneye gidecek, kimlik numarası ile yeni yazılmış reçetesini hiçbir kağıt olmaksızın yaptırabilecek ve eczanede herhangi bir kağıda gerek kalmaksızın alacak. Küpür kesmeye, şunu bunu yapmaya gerek yok. Reçeteye yaptığı uyguladığı andan itibaren bir tuşla bizim kurumuza gönderecek ve biz de onları toplayacağız, kontrolüne gerek kalmayacak. Efendim burada kayıt dışılık var mı ya da yanlış uygulama var mı demeye gerek kalmayacak. Çünkü reçeteyi uygularken, her şey kontrol edilecek ve o zaman da biz eczanelerimizin ücretlerini mümkün olduğu kadar çabuk bir dönemde inceleme fırsatı bulacağız ve denetim masraflarından da kurtulacağız.

Köklü değişikliklere gittiklerini belirten Dinçer, "Doğrusunu söylemek gerekirse, tabi ki çok köklü değişiklikler yapıyoruz. Gelişmiş ülkelerin pek çoğunda dahi henüz bir bütünlük içerisinde bu sistem tasarlanamadı. Biz başarmak üzereyiz. Operasyonel bazı sorunlarımız çıkıyor olabilir. Bazen eczanelerimiz provizyon alamıyor olabilirler. Ama inşallah 1.5 veya 2 yıl sonra çok daha önemli bir reformu da bütünlük içerisinde gerçekleştirmiş olacağız" şeklinde konuştu.