banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner184

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Su yılanı avını yerken görüntülendi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bir su yılanının bataklıkta kurbağayı yemeye çalışması görüntülendi.İlçeye bağlı Yukarı Çıyrıklı köyündeki bataklık alanda bir su yılanının, kurbağayı yemeye çalışması vatandaşlar tarafından...

IĞDIR 21.05.2017, 12:45
Su yılanı avını yerken görüntülendi

Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde bir su yılanının bataklıkta kurbağayı yemeye çalışması görüntülendi.

İlçeye bağlı Yukarı Çıyrıklı köyündeki bataklık alanda bir su yılanının, kurbağayı yemeye çalışması vatandaşlar tarafından kaydedildi.

Orman ve Su İşleri Şube Müdürü Mete Türkoğlu, su yılanının insanlar için tehlikeli olmadığını ve zehirsiz olduğunu belirtti. Türkoğlu, “Rahatsız edilince hızla hareket edip gözden kaybolurlar. Tehlike hissettiklerinde pis kokulu gaz çıkarırlar ve ağızlarını açarak ölü taklidi yaparlar. Orman içi su kenarları, Bataklık ve çayırlık arazilerde yaşarlar. Kurbağa semender birçok türü bulunan nemli ve karanlık yerlerde barınan yavaş hareket eden ve boyu 25 cm bulabiliyor. Uzun gövdeli dört bacaklı, kuyruklu, kertenkeleyi andıran hayvan avını öldürmeden yutar. Yarı Sucul olduklarından gündüzleri avlanırlar.Yumurtalarını ilkbahar sonlarında gübre yığınlarının veya başka çöplerin arasına bırakır. Sayısı on beş ile kırk arasında değişen bu yumurtalara çürüyen odunların, harap duvarların veya ılık ve nemli bitkisel maddelerin içinde rastlanır. Her bir yumurta güvercin yumurtası iriliğindedir. Yumurtaların elastiki ve beyazımsı kabukları, dünyaya çıktıktan sonra dahi yavruların sırtına yapışır kalır. Yavrular genellikle sonbaharda yumurtadan çıkarlar. Kuluçka devresi esnasında yumurtalar çevreden nemçeker ve embriyon geliştikçe büyürler. Besin zincirinin birer halkası olan bu canlılar arasındaki ilişki biyolojik çeşitlilik ve ekolojik dengeye güzel bir örnek teşkil eder” dedi.
Yorumlar (0)
12°
hafif yağmur
banner102