Husiler, 11 Aralık 2030 UTC civarında, Yemen'in Al Mukha limanının yaklaşık 14 deniz mili batısında, Bab al-Mandab Boğazı bölgesinde kuzeye giden Norveçli tanker STRINDA'ya saldırdı.

Gemi, J. Ludwig Mowinckels Rederi'ye ait ve şu anda füze saldırısının neden olduğu hasarı değerlendirmek için yakındaki güvenli bir limana doğru ilerliyor. 

Gemide Kızıldeniz geçişi için silahlı muhafızlar vardı.

Eşkıyalar önce gemiye Yemen sularına gitmesini emretti.

Gemi Yemen kıyılarından batıya doğru ilerlerken isyancılar bir füze fırlattı.

ABD Donanması, UKMTO ve Arap kaynaklarına göre gemide  yangın çıktı. 

ABD, müttefikleriyle bir deniz konvoyu oluşturmayı tartışırken bir yandan da Husilerin nakit erişimini sınırlamanın yollarını arıyor. 

Tankerin AIS'si 11 Aralık 22:00 UTC civarından beri kapalı.
Önceki AIS kayıtlarına göre Singapur'dan İtalya'ya doğru yola çıkıyordu. 

Husiler, İsrail'in sahip olduğu veya bağlı olduğu gemilere saldırma sözü verdi, o halde neden bu gemiye saldırmaya karar verdikleri bilinmiyor.

Denizin ortasında can pazarı: Mahsur kalanları kurtarmak için zamanla yarıştılar Denizin ortasında can pazarı: Mahsur kalanları kurtarmak için zamanla yarıştılar

Büyük olasılıkla, geminin ayrıntılarını derinlemesine araştıracak kadar umursamadıkları ve kendilerinin misillemeden muaf olduklarına inanarak en uygun hedefe saldırmaya karar verdikleri iddia ediliyor.
Gemi mürettebatının güvende olduğu söyleniyor.
Ürün tankeri STRINDA, IMO 9330771, dwt 19959, inşa yılı 2006, Norveç bayrağı, yönetici HANSA TANKERS AS, sigortacı Assuranceforeningen Skuld – Norveç.

Editör: Nermin İstikbal