Hidrojenle Çalışan Teknede Sona Doğru

Hidrojenle Çalışan Teknede Sona Doğruİstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) bir grup öğrencinin, "Martı" adını verdikleri, hidrojenli yakıt pili sistemiyle çalışacak ilk yolcu teknesi projesi, üretim aşamasına geldi.

İstanbul Teknik Üniversitesinden (İTÜ) bir grup öğrencinin, "Martı" adını verdikleri, hidrojenli yakıt pili sistemiyle çalışacak ilk yolcu teknesi projesi, üretim aşamasına geldi. İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Türkiye'nin hidrojen enerjili yakıt sistemi ile çalışan ilk teknesini yapmak için 2008 yılında, çalışma başlattı.

''İstiklal Projesi'' adı altında, hocalarının da desteğini alarak projeyi yürüten öğrenciler, yurt içi ve yurt dışından birçok kurum ve kuruluşla görüşmeler yaparak, aradıkları sponsor desteğini buldu. Öğrenciler şimdi, ''Martı'' adını verdikleri yolcu teknesinin yapım aşamasına geldi.

Takım kaptanlığını Murat Gürhan'ın yaptığı projenin takım kaptan yardımcısı Sercan Kılıçarslan, sponsor ve teknik hesaplamaları tamamladıklarını belirterek, ''Teknenin elektrik kısmına ilişkin deneylere fakültemizin laboratuvarında başladık. Yakıt pili siparişini bir firmaya verdik. Bir süre sonra tersaneye son bir sunum yapacağız ve üretim aşamasına geçeceğiz'' dedi.

HALİÇ'TE KÜLTÜR GEZİLERİ YAPACAK

''Martı''nın, İstanbul'da hem kültürel amaçlı, hem de hidrojen enerjisini tanıtıcı gezilerde kullanılacağını, bunun için duraklar konusunda Koç Müzesi'nin de yer aldığı çeşitli kuruluşlar ile görüştüklerini anlattı.

HEM ÇEVRECİ, HEM SESSİZ

Türkiye'de hidrojen enerjisi ile çalışacak ilk deniz taşıtı olacak olan ''Martı'', sıkıştırılmış hidrojeni atmosferdeki oksijen ile birleştirerek elektrik enerjisi üreten ve atık olarak denize sadece saf su bırakan yakıt hücresi teknolojisi ile çalışacak.

Sessizliği ile gürültü kirliliğine yol açmayacak ve çevre dostu olacak olan ''Martı'', 8 kilovatlık yakıt pili, 2 adet 174'er litrelik hidrojen tankına sahip olacak. Tüpler tam doluyken 10 saat süreyle kesintisiz hareket edebilecek olan ve hidrojen kaçağına karşı da gerekli tedbirler alınan ''Martı''nın boyutları, 6,70 metre boyunda ve 3 metre eninde olacak.