Yunuslar İnsanlar Kadar Akıllıymış

Yunusların insanlardan sonra en parlak beyne sahip olduğu belirlendi. Daily Mail'in haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin...

Yunuslar İnsanlar Kadar Akıllıymış

Yunuslar İnsanlar Kadar Akıllıymış
 
ANKARA - Yunusların insanlardan sonra en parlak beyne sahip olduğu belirlendi. Daily Mail'in haberine göre, yapılan yeni bir araştırma, yunusların beyinlerinin yüksek zekayla bağlantılı birçok özelliğe sahip olduğunu gösterdi.

Atlanta'daki Emory Üniversitesinden zoolog Lori Marino tarafından yapılan araştırmada, yunusların beyin haritasını çıkararak bunları primatlarınkiyle karşılaştırmak için MR tekniği kullanıldı.

Şişe burunlu yunusların beynindeki serebral korteks ile neokonteksin çok büyük olduğunu belirten Marino, "Yunusların birçoğunun beyni bizimkinden daha büyük ve kütle olarak insan beyninden sonra ikinci geliyor" dedi.

Yunuslar uzun zamandır zekalarıyla tanınıyor, ancak üç yaşındaki bir çocuğun zeka seviyesine sahip olabilen şempanzelerin, yunuslardan daha zeki olduğu zannediliyordu. Bu son araştırmayla şempanzeler üçüncü sıraya düştü.

Yunusların belirgin bir kişilikleri olduğu, kendilerinin farkında oldukları ve gelecek hakkında düşünebildikleri belirtildi.

Aynı zamanda "kültürel" hayvanlar olan yunusların başka yunuslardan yeni davranış biçimlerini alabildikleri kaydedildi.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176