banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

YÖK'ten Önemli Karar

YÖK, eğitim fakültesi dışında bir fakülteyi bitirenlerin öğretmen olabilmeleri için aldıkları ''Tezsiz Yüksek Lisans'' eğitimini kaldırdı.

GUNDEM 25.01.2010, 10:01
YÖK'ten Önemli Karar

YÖK'ten Önemli Karar

Yüksek Öğretim Kurulu, eğitim fakültesi dışında bir fakülteyi bitirenlerin öğretmen olabilmeleri için aldıkları ’’Tezsiz Yüksek Lisans’’ eğitimini kaldırdı.

’’Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans’’ eğitimleri 2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren açılmayacak. Daha önce izin verilenlere ise öğrenci alınmayacak.

Pedagojik Formasyon Eğitimi Belli Kriterlere Bağlandı
Öte yandan ,YÖK’ün en son yaptığı genel kurul toplantısında üniversitelerde pedagojik formasyon eğitimi verilmesi belli kriterlere bağlandı.

Buna göre, kriterleri sağlayan her üniversite pedagojik formasyon eğitimi verebilecek.

Kriterlere göre, ilgili üniversitede Eğitim Fakültesinin veya Eğitim Bilimleri Bölümünün bulunması ve bu alanda yeterli sayıda ve nitelikte kadrolu öğretim üyesi olması şartı aranacak.

2010-2011 eğitim-öğretim yılından itibaren mezun durumda olan öğrencilere de pedagojik formasyon sertifikası eğitimi verilmeye başlanacak. Mezun durumda olan öğrencilerin diploma notunun da 4 üzerinden en az 2.5 olması şartı aranacak.

Mezunların formasyon eğitimi süresi ise 2 yarı yıl olacak.

Yorumlar (0)
8
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102