YÖK Başkanı:“Gerekirse hukuku dolanırız"

YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’ın ret kararını değerlendirerek “Gerekirse hukuku dolanırız' dedi.

YÖK Başkanı:“Gerekirse hukuku dolanırız

YÖK Başkanı: İmam hatipler kapanabilir 
 
YÖK Başkanı Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’ın ret kararını değerlendirerek “Gerekirse hukuku dolanırız' dedi. Özcan, ilk ve ortaöğretimde ciddi bir din dersi verildiği takdirde imam hatip liselerine gerek kalmayacağını belirterek "Kamuoyu buna ne der bilemem. Bu çok radikal bir değişiklik olur" diye konuştu.

Herşeye Hazırlandık

Prof. Dr. Özcan, Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü'ndeki sosyal tesislerde düzenlediği basın toplantısında, görevinin ikinci yılına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Özcan, Danıştayın, katsayı kararının yürütmesini durdurmasının ardından bütün olasılıkları dikkate aldıklarını belirtti. Özcan, “B planımız var, C planımız var, D ve E'ye kadar planlarımız var. Bunu baştan biliyorduk. Her şeye hazırlandık” dedi. Konuyla ilgili son kararın, 17 Aralıkta yapılacak YÖK Genel Kurulunda alınacağını bildiren Özcan, ayrıntılı açıklamanın da o tarihte yapılacağını kaydetti.

Özcan, “planlarına, sınav sisteminin de dahil olup olmadığının” sorulması üzerine, sınav sisteminin ana hatlarıyla aynı kalacağını, sınav tarihlerinin de değişmeyeceğini bildirdi.

YÖK Başkanı Özcan imam hatiplerle ilgili şöyle konuştu:

İmam hatipleri genel liselere çevirebiliriz. İlköğretim ve Ortaöğretimde, Din ve Ahlak Bilgisi dersini kaldırabiliriz, din bilgisi dersini getirebiliriz. Kuran namaz hadisleri ayetler gibi, İslam’ın temel prensiplerini verebiliriz. Onu karşıladıktan sonra, imam hatipleri tutmanın bir anlamı olmayabilir. İlköğretim ve ortaöğretime ciddi bir din dersi olabilir. Tabi kamuoyu buna ne der bilmiyorum. Bu radikal bir değişiklik olur.

Mesela Alevi öğrencilerin Alevi bilgileri. Böyle bir çözüm olabilir. Başka çözümler de olabilir.

Katsayı

Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu’nun açtığı davada, YÖK’ün katsayı kararının yürütmesini oybirliği ile durdurmuştu. YÖK de bu karara itiraz etmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, dünkü toplantısında YÖK’ün itirazını reddetti.

YÖK, “Katsayı kararının alınma sebebi ideolojik sebepler olmayıp, ekonomik ve sosyal sebeplerdir. Lise farkı gözetmeksizin tek bir katsayı belirlenmek suretiyle yapay puan farklılaştırması uygulamasından vazgeçilmiş gerçek başarıyı esas alan bin puanlama sistemi getirilerek, eşitlik ve adalet ilkesine uygun davranılmıştır” itirazında bulunmuştu.

İşleyen sınav takvimi nedeniyle Danıştay, esasa ilişkin kararını da en kısa sürede verecek.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 10 yıl Önce

Parti kapatma gündemi nedeniyle YÖK başkanının vecizesi güme gitti.Hukuku nasıl dolanacağını bi anlatıverse.

Ege  Telveli
Ege Telveli - 10 yıl ÖnceBir süre sonra kaçınılmaz olarak çarşafa dolanmak ile sonuçlanacak eylem.hadi herşeyi geçtim de bu açıklamayı yapan kişi neden önce dönüp bu durumun herhangi bir suç teşkil edip etmediğini sormaz hukuk danışmanına? her ne amaçla olursa olsun; yargı kararlarını uygulamamak, uyguluyormuş görünüp de etrafından dolaşmak suçtur arkadaşım. bak yargıtay ne diyor bir kararında; üstelik yakın tarihli bir ceza genel kurul kararı, boru değil. (yargitay ceza genel kurulu, e. 2006/4-196, k. 2006/204 t. 3.10.2006)"somut olayda, sanık, idare mahkemesi kararına dayanarak göreve başlatılan katılanı, yine aynı gün geçici görevle bir başka ilçede süresiz olarak görevlendirmek suretiyle, anayasanın 138/son maddesi ve 2577 sayılı idari yargılama usul yasasının 28/1. maddesine aykırı olarak idare mahkemesi kararını uygulamış gibi görünüp, sonuçlarını etkisiz hale getirmiş, yarattığı sonuç itibariyle de, katılanın mağduriyetine neden olmuştur. eylem 5237 sayılı yasanın 257/1. maddesindeki suç tipine tüm unsurları itibarıyla uymaktadır. katılana geçici görevli bulunduğu süre içerisinde harcırah ödenmiş olması veya görevin önceki göreve denk olması, ekonomik kazançtan daha geniş bir anlama sahip olan "mağduriyet"i gidermeye yetmeyeceği gibi, suçun oluşumunu da engelleyemeyecektir. gözardı edilemeyecek bir diğer husus, anılan suçun, "mahkeme kararlarını yerine getirmeme, geciktirme ya da şeklen uygulandığı izlenimi yaratılarak etkisiz hale dönüştürme" suretiyle işlendiği hallerde "memurun amaç veya saikinin" önem taşımayacağı keyfiyetidir.unutulmamalıdır ki, mahkeme kararları, yasal yöntemi ile ortadan kalkmadıkça hukukun gerçeğini belgeleyen hükümler olarak uygulanması zorunlu yaptırım gücüne sahip belgelerdir. bu yaptırım gücünün, herhangi bir saike dayanılarak ve dayanılan saikin haklılığı ileri sürülerek etkisiz hale sokulması ya da zafiyete uğratılması asla kabul görmemelidir. "

Yapılmak istendiği ortaya konan beyanda meselenin meslek liseleri ya da teknik liseler ile alakası olmadığı, tüm çabanın imam hatip liselerinde, imam ya da hatiplik yapmak üzere mesleki yani dini eğitim alan öğrencileri alanları dışındaki bölümlere yerleştirmek ve devlet kademelerini fıkıh anlayışı ile hareket eden memurlarla doldurmak olduğu da ayan beyan ortaya dökülmüştür.

nerede kaldı meslek liselerine yapılan haksızlık lafları, zulüm edebiyatları? nerede kaldı benim başarı sıralamasında kat kat yukarıda olduğum alanların bölümlerine yerleştirilmeme engel olan katsayı haksızlığı? nerede kaldı öğrenciyi yetenekleri doğrultusunda yönlendirme?

o kadar samimisiniz işte. imam hatip'de okuyana haksızlık, bana değil öyle mi?

Denizler
Denizler - 10 yıl Önce

Müslümanlıkta ruhban sınıfı yoktur. Kadınlar imam olabilir mi ?

Kadınları ikinci sınıf gören bir zihniyet onları hatip yapar mı ? O halde bayan öğrencilerin İmam-Hatip Liselerinde ne işi var! Türkiye'nin teknik elemanlara bu kadar ihtiyacı varken bu kadar çok İHL lerine ne gerek var ? Amaç Türkiye'yi imamlaştırmak. Hemde bilgi çağında ve 2000 li yıllarda.

Ayşe Şen
Ayşe Şen - 10 yıl Önce

Denizler rumuzlu kişiye teessüflerimle birlikte şunuda hatırlatmalıyım;Sayın başbakanımız dahil, mecliste ve bizi yönetmesi için seçtiğimiz bir çok kişiye bakın isterseniz hepsi İHL mezunu değilmi?Sadece imam ve hatip olmazlar çağdaş ve demokratik! bireylerde olabiliyorlar. Beceriklilerde aynı zamanda. Hukuku dolanabiliriz gibi özlü sözleri sustur yoksa ben sustururum diye saygılı çıkışları olabilir. Rica ederim.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176