banner191

banner148

banner179

banner176

Uzayda Yaşam Bildiğimiz Gibi Olmayabilir

Almanya'da düzenlenen Avrupa Gezegen Bilimi Kongresinde, ''Yaşanabilir gezegen nasıl tanımlanır'' ve ''Ne tür bir yaşam aranmalı" sorularına cevap aranıyor.

GUNDEM 20.09.2009, 01:19
Uzayda Yaşam Bildiğimiz Gibi Olmayabilir

Uzayda Yaşam Bildiğimiz Gibi Olmayabilir

Başkent Berlin yakınlarındaki Potsdam'daki kongreye katılan Viyana Üniversitesi Astronomi Enstitüsü'nden Johannes Leitner, ''dünyadaki yaşamdan bilinenlerin üzerine inşa edilen mevcut yaşam tanımının radikal biçimde değiştirilmesi zamanının geldiğine'' inanıyor.

Leitner, kongreye sunduğu bildiride, ''Metabolizmaları için ne suya, ne karbona ne de oksijene ihtiyaç duyan yaşam biçimlerini dışlayamayız'' ifadesine yer verdi.

Karbon ve sudan başka şeylere ihtiyaç duyan ''en egzotik yaşam biçimlerini'' ortaya çıkarmak için Leitner ve farklı alanlardaki uzmanların mayıs ayında Viyana'da oluşturduğu ekip, biyolojik göstergeleri tanımlamaya çalışıyor.

Ekip, mevcut tanımıyla güneş ya da bir yıldız etrafında dönen, yüzeyinde suyun sıvı halde bulunabileceği bir gezegenin ''yaşanabilir bölge'' olarak adlandırıldığını, ancak bunun daha geniş bir bağlamda ele alınması gerektiğini ve ''metan, amonyak, su karışımları ve diğer solventler gibi sıvılarda yaşamın gelişebilmesine olanak sağlayacak başka bölgeler olabileceğini'' düşünüyor.

Leitner, bu türden ''egzotik'' yaşam biçimlerinin sadece dış gezegenlerde (exoplanet) değil, Dünyanın yer aldığı güneş sisteminde de bulunabileceğini belirtti.

Amerikan Ulusal Araştırma Konseyi (NRC), 2007'deki ''gezegen sistemlerinde organik yaşam sınırları'' başlıklı raporunda, Dünyadakinden farklı yaşam biçimleri olasılığının hesaba katılması çağrısında bulunmuştu. Her ne kadar NASA şimdiye kadar ''suyu izleyerek'' güneş sisteminde yaşam aradıysa da NRC, başka çevrelerde yaşam olasılığını dışlamak için bir neden olmadığı görüşünü savunuyor.

Yorumlar (0)
17°
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?