banner246

banner176

banner242

banner191

banner148

banner179

banner248

banner145

Tuz Gölü'nün Mucizesi

Çoraklığa dayanabilecek buğdayın tek türünün dünyada sadece Tuz Gölü çevresinde bulunduğu bildirildi.

GUNDEM 06.07.2010, 11:58
2166
Tuz Gölü'nün Mucizesi

Tuz Gölü'nün Mucizesi

En önemli besin kaynaklarından buğdayın çoraklaşmaya dayalı atasının dünyada sadece Tuz Gölü çevresinde bulunduğu bildirildi.

Bu da "Tuz Gölü gelecekte açlığa çözüm mü olacak?" sorusunu gündeme getirdi.

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji ve Çevre Biyolojisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Profesör Latif Kurt, dünyamızı bekleyen en önemli sorunlardan birinin çoraklaşma ve bunun sonucunda açlık sorunu olacağını belirterek, ’’Gelecekte tuza dayanıklı ırklar ıslah edilerek açlığa çözüm olacak’’ dedi.

Çoraklaşma sonucu tarım alanlarının hızla yok olduğuna dikkat çeken Prof. Kurt, "Besin kaynaklarının yetiştirilmesinde sıkıntı yaşanırken, dünyanın belli bölgelerinde açlıktan ölümler olmakta. Açlığa çözüm de Tuz Gölü çare olacak. Çoraklığa dayanabilecek buğdayın tek türü (Elmus cappadocicus) dünyada sadece Tuz Gölü çevresinde bulunuyor. Tuz Gölü çevresinde yetişen buğdayın atasal forumları çorak alanlarda tekrar tarım yapılabilmesine olanak sağlayacak.’’ diye konuştu.

Tuz Gölü’nün, ’’Özel Çevre Koruma Bölgesi’’ olduğunu ve bu alanların çok özel mevzuatla korunduğunu kaydeden Kurt, kurum yetkililerinin Tuz Gölü ve çevresini hassasiyetle takip ettiklerini ifade etti.

Latif Kurt, Tuz Gölü’nün ’’mucize bitkilerinin’’ geliştirdikleri çok özel adaptasyonlarla tuzcul topraklardan suyu sökerek alabildiğini söyledi.

Anadolu’ya has bitkiler açısından Tuz Gölü’nün önemli bir gen merkezi olduğunu kaydeden Kurt, şunları kaydetti:
’’Tuz Gölü biyolojik çeşitlilik bakımından çok özel ve önemli bir habitata sahip. Tuz içeriğinin çeşitli olması nedeniyle dünyanın başka bölgelerinde görülmeyen endemik bitkiler Tuz Gölü çevresinde yetişmekte. Tuz Gölü’nün mucize bitkileri geliştirdikleri çok özel adaptasyonlarla tuzcul topraklardan suyu sökerek alabilmektedirler. Sadece Tuz Gölü çevresinde bilinen, Türkiye’nin başka bölgelerinde bilinmeyen 38 adet endemik bitki türü var. Tuz Gölü’nün endemik bitkileri diğer bölgelerden farklı olarak tuza ve kuraklığa dayanıklı ırklar içerir. Bu türler hızla kuraklaşan ve çoraklaşan dünyamızda paha biçilmez bir genetik kaynaktır.’’

Yorumlar (0)
banner255
8
parçalı bulutlu
banner102
banner85
Günün Karikatürü Tümü