banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Türkiye 'Gerçek Bir Sınav'da Olacak

Olli Rehn, Türkiye'nin AB üyelik perspektifinde "ciddi olup olmadığı'' açısından 2009 yılının "gerçek bir sınav'' olacağını belirtti.

GUNDEM 22.12.2008, 11:03
1692
Türkiye 'Gerçek Bir Sınav'da Olacak

Türkiye 'Gerçek Bir Sınav'da Olacak

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, Türkiye'nin AB üyelik perspektifinde "ciddi olup olmadığı'' açısından 2009 yılının "gerçek bir sınav'' olacağını belirtti. Rehn, "Türk toplumunda daha dini ve daha laik hayat tarzlarından kaynaklanan ikilemin'' farkında olduğunu belirterek, "Türk toplumunun farklılıklarıyla birlikte yaşamayı öğrenmesi elzemdir'' diye konuştu. "Türkiye'de yaşanan gerilimlerin AB reformları için kullanılabilecek enerjiyi israf ettiğini'' savunan Rehn, Türkiye'den öncelikli beklentileri arasında; anayasa reformu, ifade özgürlüğünün güçlendirilmesi, dini özgürlükler, farklı dil ve lehçelerle ilgili düzenlemeler ve sendikal hakları saydı. Rehn, ''(Reformlar) ne kadar erken yapılırsa o kadar iyi. Fakat en azından marttaki (yerel) seçimlerin ardından Türkiye tüm reformlar üzerinde yeniden çalışmaya başlamalıdır'' dedi. Rehn, Kıbrıs'taki müzakere sürecinde AB'nin "baskı yapıcı değil, kolaylaştırıcı'' rol oynadığını da savundu. Rehn, Kıbrıs'ta kapsamlı çözümün AB açısından da çok büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Bunun için önümüzdeki yıl hayati bir fırsat penceresi sunuyor. Kesinlikle tüm imkanlarımızı bunun için seferber edeceğiz'' dedi.

Yorumlar (1)
yıldırım DELİDUMAN 13 yıl önce
Kimdir bu TESEV ? / Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı TESEV bana göre tartışmalı bir kuruluş. Arkasında SOROS'un parası olduğu idiaları var. Bu konuda net bir bilgim yok ancak çok tartışmalı bir kurum olduğunu düşünüyorum. Ermenilerden Özür Kampanyası'nın tartışmaları hala tazeyken TESEV yeni bir rapor açıkladı ve bu kez de "Devlet Kürtlere özür borçlu" dedi.

Geçen hafta "Daha kimlerden nereye kadar özür dileyeceğiz" diye yazmıştım. Bir hafta içinde hemen yanıt geldi, "Bir de Kürtlerden özür dileyin"

Sonra.

Daha önce yazdığım gibi Çinlilerden, Hintlilerden, Araplardan, Bulgarlardan, Yunanlılardan, Macarlardan, İstanbul'un fethi için Rumlardan, Yunanlılardan, Avusturyalılardan da özür dilemeli miyiz!

Peki bizden kim özür dileyecek?

1800'lerin son çeyreği ile 1900'lerin ilk 15 yılında Doğu Anadolu'da öldürülen 500 bini aşkın Türk ve Kürt Osmanlı vatandaşından kim özür dileyecek?

Balkanlarda öldürülen 300 bini aşkın Türk için kim özür dileyecek!

Bu müthiş özür planının arkasında ne var?

Birisi şimdiden açıklasın da boşuna işi uzatmayalım.

Bu ülkeyi yine çok zayıf görmeye başladınız da, bu talepler o nedenle mi 100 yıl arayla yine gelmeye başladı?

TESEV'in, sözde aydınların arkasına saklanmayın.

Çıkın ortaya ne istiyorsanız söyleyin.

Ona göre konuşalım. 24.12.2008/HABERTÜRK/FATİH ALTAYLI

22
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü