banner191

banner148

banner179

banner176

"Tünelin Ucunda Araba Yok"

Merkez Bankası Başkanı Yılmaz'ın "Tünelin ucundaki ışık araba da olabilir" açıklamasını değerlendiren Sanayi Bakanı Ergün "Biz Türkiye için güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz" dedi.

GUNDEM 19.06.2009, 03:30

"Tünelin Ucunda Araba Yok"

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz'ın "Tünelin ucundaki ışık araba da olabilir" şeklindeki açıklaması yeni bir tartışma yarattı.

NTV'de soruları yanıtlayan Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, tünelin ucundaki ışığın araba olmadığını söyledi.

Ergün, "Dünyadaki gelişmeler, Türkiye'den biraz daha geriden geliyor olabilir. Biz krizin etkilerinden daha az etkilenen ülkeler arasındayız. Mart ayı itibariyle göstergelerde düzelme başladı. Türkiye Mart başı itibariyle bir çıkış trendine girdi. Aynı şeyi Avrupa'da, ABD'de göremiyoruz. Onlar için güneş ışığı mı, far ışığı mı buna temkinli bakmak gerekebilir. Bu ışık bizde güneş ışığıyla far ışğını ayıracak nitelikte. Biz Türkiye için güneş ışığı olduğunu düşünüyoruz. Mayıs ayındaki sanayi üretimi ve kapasite kullanımındaki artış, işsizlik oranlarının da daha düşük geleceğini gösteriyor" dedi.

ÖTV ve KDV indirimlerinin uzatılmasını değerlendiren Ergün, "Uygulama üç ay önce başladığında da değişik değerlendirmeler oldu. İndirim yapılan sektörler tüketim artışı nedeniyle önemli avantaj elde etti. Uygulama üretim artışı sağlamaya dönüktü. Her bir kalemde bir miktar ÖTV indiriminde azalma meydana getirdik ki, 'bu kalıcı değildir' demek istedik. Üç aylık sürenin sonunda bu bitecek, bu nedenle kademeli geçiş yaptık. İndirimlerle birlikte piyasadaki canlılığın süreceğini düşünüyoruz. Otomotivde ciddi bir dış talep daralması oldu ancak iç piyasada bu yıl ilk beş ayda geçen yıla göre daha çok otomobil satıldı" diye konuştu.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?