banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

banner243

Tüketiciyi Aldatan Yandı!

Ulusal yazılı ve görsel basında tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalara uygulanacak cezanın 2010 yılı için 68 bin 678 liraya liraya çıkarıldığı bildirildi.

GUNDEM 03.01.2010, 00:43
1805
Tüketiciyi Aldatan Yandı!

Tüketiciyi Aldatan Yandı!

Ulusal yazılı ve görsel basında tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmalara uygulanacak cezanın 2010 yılı için 68 bin 678 liraya liraya çıkarıldığı bildirildi.

Bursa Sanayi
ve Ticaret İl Müdürü Mahmut İnan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamında, tüketici haklarına aykırı edenlere para cezalarının uygulandığını söyledi.

Tüketicileri aldatanlara yönelik verilen bu cezaların her yıl başında belirli oranlarda artırıldığını ifade eden İnan, cezaların 2010 yılı için yeniden belirlendiğini bildirdi.

Ticari reklam ve ilanların yasalara uygun dürüst ve doğru olmaması, tüketiciyi aldatıcı ve yanıltıcı olması durumunda uygulanacak cezanın 6 bin 867 lira olduğunu ifade eden İnan, şöyle konuştu:

''Ulusal ve görsel basında tüketiciye yönelik aldatıcı ve yanıltıcı reklam yapan firmaların cezası ise 68 bin 678 liraya çıkarıldı. Bu ceza, Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca uygulanabiliyor. Tüketicinin eğitilmesinde Sanayi ve Ticaret Bakanlığınca belirlenen usül ve esaslara aykırı hareket edilmesi durumunda firmanın alacağı ceza ise bin 144 lira olarak belirlendi. Aykırılık, ülke bazında yayın ile gerçekleşirse 10 katı ceza uygulanacak.''

İnan, garanti belgesiyle ilgili cezanın ise 228 liraya yükseltildiğini dile getirerek, ''Tüketiciye garanti belgesi verilmemesi, garanti süresi içinde arızalanan malın ücretsiz tamir edilmemesi hallerinde firma bu cezaya çarptırılacak'' dedi.

Türkçe kılavuzu bulunmayan ürün için 228 lira ceza

Ülkede üretilen ya da ithal edilen ürünlerin Türkçe kılavuzu olmadan satılması durumunda firmaya verilecek cezanın 228 liraya çıkarıldığını ifade eden İnan, kampanyalı satışlarda, tüketicinin vazgeçmesinin ardından o ana kadar ödenen bedeli geri vermeyen firmaların ise 572 lira cezayla karşılaşacağını bildirdi.

İnan, kampanyalarda satış ve teslim tarihi ile ilgili bilgilerin tüketiciye sunulmaması halinde verilecek cezanın ise 228 milyon liraya yükseltildiğini belirterek, satışa sunulan ayıplı malların ya da ambalajlarının üzerine ''özürlüdür'' ibaresi yazmayan firmaların da 228 lira ceza ödeyeceğini kaydetti.

Kapıdan satışlarda kurallara aykırı edenlerin 228 ile 572 lira arasında ceza ödeyeceğini vurgulayan İnan, firmaların tüketicilerin haklarına aykırı etmemeleri uyarısında bulundu.(aa)

Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Karikatürü Tümü