banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"TSK'ya Haksızlık Beni Rahatsız Ediyor"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "TSK’ya haksız ve lüzumsuz yaklaşımlar beni rahatsız ediyor" dedi.

GUNDEM 30.12.2009, 14:54
1774

"TSK'ya Haksızlık Beni Rahatsız Ediyor"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, son günlerde özellikle Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile ilgili “tasvip etmediği yazılar çıktığını” ifade ederek, “Kurumları haksız yere yıpratmayın” dedi.

Gül, Türkiye'nin hukuk sisteminin gelişmiş ülkeler seviyesine getirildiğini de belirterek, “Buna kendimizi adapte etmemiz lazım” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Çankaya Köşkü'ndeki Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri töreninin ardından verilen resepsiyona katıldı. Resepsiyonda başta sanatçılar olmak üzere konuklarla sohbet eden Gül, daha sonra gazetecilerin güncel konulara ilişkin sorularını cevaplandırdı.

Gül, gazetecilerin, “2010'dan itibaren Türkiye'nin normalleşmesi için ne yapılmalı?” şeklindeki sorusuna şu karşılığı verdi:

“Her ülkenin meseleleri var... Ama Türkiye için esas gördüğüm şey Avrupa Birliği (AB) ile müzakerelerdir. AB ile katılım müzakeresi yapan bir ülkeyiz, yol haritamız belli.

Biz demokratik standartlarımızı yükseltiyoruz. Hukukla ilgili, eğitimle ilgili, sağlıkla ilgili standartlarımızı yükseltiyoruz. Benim gördüğüm bir eski alışkanlıklarımız var, bir de bugünkü hukukumuz var. Bugünkü hukukumuzu kabullenmekte zorlanıyoruz. Bu Türkiye'nin adaptasyon sürecidir.”

“Hukukumuza herkes riayet edecek”

Cumhurbaşkanı Gül, Ankara Seferberlik Bölge Başkanlığı'ndaki arama ve bu kapsamdaki soruşturma sürecine ilişkin sorular üzerine şöyle konuştu:

“Devletin yatak odasına girildi', 'kozmik sırlar var' şeklinde değerlendirmeler yapılıyor. Ortada mevcut bir durum var, kanunlar var... 'Adaptasyon' derken bunu diyorum. Hukuk uygulanıyor. Hukukumuza herkes riayet edecek.

Beni rahatsız eden, konuşurken, yazarken üslup kaçırılıyor. Özellikle TSK ile ilgili tasvip etmediğim yazılar çıkıyor. Sanki 'Diyarbakır Emniyet Müdürünü biz vurdurmuşuz' gibi... TSK'ya lüzumsuz, haksız yakıştırmalar yapılıyor; ölçüsüz ve rahatsız edici değerlendirmeler yapılıyor. Bunlar yanlış şeyler.

Diğer taraftan hukuk uygulanıyor. Sanki kanunun uygulanmasından rahatsızlık duyuluyor gibi oluyor. Bizim hukuk sistemimiz gelişmiş ülkeler seviyesine getiriliyor. Buna kendimizi adapte etmemiz lazım. Her kurumun içinde yanlış yapanlar çıkar. Kurumları haksız yere yıpratmayın. TSK, emniyet ve istihbaratı haksız yere yıpratmayın. Bunlar yanlış şeyler.”(aa)

Yorumlar (0)
26
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü