banner242

banner191

banner176

banner148

banner145

banner179

banner243

Tıpta Dev Adım

Japon bilim adamları, derideki esnekliği sağlayan kolajen geniyle "kanser hücresini küçültmeyi" başardı.

GUNDEM 09.09.2009, 10:40
Tıpta Dev Adım

Tıpta Dev Adım

Japon bilim adamları, kanser hücresini, derideki esnekliği sağlayan kolajen geniyle küçültmeyi başardı.

Kanser tedavisinde dönüm noktası olmaya aday bu gen tedavisi hastaların yaşam süresini de uzatacak.

Okayama Üniversitesi Tıp Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Biyokimya ABD Öğretim Üyesi Dr. Satoshi Hirohata, insan derisinde esnekliği sağlayan kolajen geni ile kanser hücresinin küçülttüklerini söyledi.

Fatih Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin davetlisi olarak bir dizi seminerler vermek üzere Türkiye'ye gelen Hirohata, kolajen geninin kanseri besleyen damarların büyümesini engellediğini ve kanser hücresinin küçüldüğünü belirtti.

Hirohata, farelerde yapılan deneylerin insanlarda uygulanmaya başlanması ile kötü huylu tümörlerin küçülmesi için şu anda kullanılan ve birçok yan etkiye sahip kemoterapi ile radyoterapiye ihtiyaç duyulmayacağı müjdesini verdi.

Kanserin vücuda yayılmasını (metastazı) engelleyen genlerle ilgili İsviçre'nin Cenevre kentinde sunum yapan Dr. Hirohata, dünyanın birçok ülkesindeki kongrelere de katılıyor. ABD bilim dünyası da konuyu yakından takip ediyor.

Kanser hücresinin beslenmeye ihtiyacı olduğunu bunun için de yeni damar oluşumu gerektiğini belirten Hirohata, "Kanseri besleyen damarları büyümeyi engelleyen madde ile kanser hücresinin küçülmesini sağlayan bir gen tedavi yöntemi." dedi.

Vücutta en fazla bulunan proteinlerden biri olan kolajen geninin dördüncü tipindeki bir bölgeyi kullandıklarını ifade eden Hirohata, bu maddenin kanserde yeni damar oluşumunu engellediğini vurguladı.

Kanser Hücresinin Vücuda Yayılması Önlenebilecek
Tıp dünyasında kanserin çok damarlı kanser türleri ve damarlanması az olan kanser türleri olarak ikiye ayrıldığını aktaran Hirohata, "Gen tedavimiz çok damarla beslenen büyümeye yatkın kanser türlerini iyileştirmeye aday bir çalışma. Damarları engellemeye yönelik olduğu için kanser tedavisinde önemli yenilikler getirecek." diye konuştu.

Başarılı çalışmanın şu an farelerde denendiğini anlatan Hirohata, insan çalışmalarında başarılı olması halinde hastalara umut olunabileceğini dile getirdi.

Hirohata Japonya'da Bir Çok Türk Öğrenci Yetiştirdi
Hirohata, Okayama Üniversitesi'nde birçok Türk öğrenci yetiştirdiğini belirterek, Türkiye'de çok kaliteli bilim insanlarının olduğunu, gençlere ya da bilim insanlarına alt yapı sağlandığı zaman iyi işler yapılabileceğini ifade etti. Hirohata, Türk bilim adamlarının başarısını Japonya'da tecrübe ettiğini belirtti.

Japon bilim adamını Türkiye'de gezdiren Tıbbı Genetik Bilim Doktoru Kadir Demircan, Dr. Satoshi Hirohata'nin ilk doktora öğrencisi ve ailesiyle beraber 10 yıldır Japonya'da. 2008-2010 dönemi Okayama Belediyesi'ne Yabancı Encümen Üyesi olarak seçildi. Japonyada encümen üyeliğine seçilen ilk Türk olan Kadir Demircan da angiogenes, kanser, metastas ve romatizma ile ilgili ADAMTS genleri üzerine çalışıyor.

Yorumlar (0)
10
açık
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102