banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Teğet Geçmedi Vurdu

TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, ''Bu, dünyanın yaşadığı en büyük kriz. İnsanlar anlamadı, (Türkiye'ye uğramadı, teğet geçti) dendi, Türkiye'yi de fena vurdu'' dedi

GUNDEM 17.01.2009, 01:26
1730
Teğet Geçmedi Vurdu

Teğet Geçmedi Vurdu

Bilkent Üniversitesi İşletme Bilgi Yönetimi 4. sınıf öğrencilerinin düzenlediği toplantıda, öğrencilerin sorularını yanıtlayan Bayraktar, ekonomik krizle ilgili bir soru üzerine, ithal bir kriz yaşandığını ve bu krizin Türkiye’yi de fena vurduğunu söyledi. Bir süre önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu kriz inanıyorum ki bizi teğet geçecektir ve biz bunu en az zayiatla atlatacağız” demişti.

‘Hesabımızı yeniden yapıyoruz’

Krizden ciddi anlamda etkilendiklerini belirten Bayraktar şöyle devam etti: “Hazineden hiç para almıyoruz. Kendi kaynaklarımızı yaratıyoruz. Ancak, aylık 650 milyon TL olan ödemelerimiz, artık 450 milyon TL’ye düştü. Yatırımları azalttık ama kaynak bulursak tekrar artırırız. İstihdama etkisi nedeniyle inşaat sektörünün desteklenmesi, kredi kolaylığı sağlanması lazım.”  Bayraktar, krizin inşaat sektörünü ve TOKİ’yi ciddi şekilde etkilediğini belirtirek, “Ona göre hesabımızı, kitabımızı yeniden yapıyoruz” dedi. Bayraktar, Gazze’nin yeniden inşasıyla ilgili bir soru üzerine de, “Bunlar siyasi işler, devlet düzeyinde olacak işler. Biz görüş beyan edemeyiz” yanıtını verdi. Bayraktar, krizden en fazla inşaat sektörünün zarar gördüğünü belirtirken, bu nedenle TOKİ’nin projelerinde de değişiklikler yapacaklarını bildirdi.
Kriz nedeniyle vatandaşın talebinde de değişiklikler olduğunu, çok daha ucuza konut istediğini belirten Bayraktar, “Daha ucuza konut, başını sokacak ev istiyor. Lüks konut projelerinde gelirler azaldı. Altyapılı sanayi arsası, kooperatif, çiftlik arsası üreteceğiz” diye konuştu.

'Ucuz inşaat teknolojileri getireceğiz'

Bayraktar, bir soru üzerine, Türkiye'nin ileri konut yapım teknolojilerini kullanabilecek durumda olduğunu belirtirken, ancak sorunun ''fakir insanlara konut yapmak ve öncelikle barınma sorununu çözmek'' olduğunu söyledi.
Ucuz inşaat teknolojilerini Türkiye'ye getirme konusunda ciddi çalışmalar olduğunu, bu konuda ABD, Brezilya, Meksika gibi ülkelerde incelemeler yaptıklarını anlatan Bayraktar, öğrencilerin TOKİ'den konut alanların şikayetleri ile ilgili sorusu üzerine, Türkiye'de ara eleman sıkıntısı olduğuna işaret etti.
Bayraktar, müteahhitlerde de bir formasyon bulunmadığını belirterek, şöyle konuştu:
''Herkes mühendis, profesör olmak istiyor. Gelişmiş ülkelerde çocuklar temel eğitimden sonra mesleki eğitime yönlendiriliyor ve bu teknik elemanlar daha fazla para kazanıyor. Türkiye de ise gizli bir el çocukları düz liselere yönlendiriyor. Japonya'da yüzde 65-70 düzeyinde olan mesleki eğitim oranı, Türkiye'de yüzde 35. O zaman da teknik eleman, ara eleman sorunu yaşanıyor.
Müteahhitlerin de mesleki formasyonu yok. (devletten iş al sonrası kolay, devleti ütmek kolay, fiyat farkı alırsın ek süreler alırsın) gibi bir anlayış var. TOKİ olarak bunu yıkmaya çalışıyoruz. (Para ver iş yapayım) değil, (İş yap para kazan) anlayışını hakim kılmaya çalışıyoruz.''(aa)

Yorumlar (0)
23
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü