banner244

banner242

banner176

banner246

banner191

banner148

banner145

banner179

banner243

‘Süper Üniversite’ Devri Başlıyor

Türkiye’nin en önemli üniversitelerini birer mükemmeliyet merkezine dönüştürmeyi planlayan YÖK bunun için yapısal üniversite reformu çalışmalarına başladı.

GUNDEM 01.12.2009, 00:34
‘Süper Üniversite’ Devri Başlıyor

‘Süper Üniversite’ Devri Başlıyor

Sabah gazetesinin haberine göre Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), aynı zamanda yapısal üniversite reformu üzerinde de çalışıyor.

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan yaptığı açıklamada, “Mevcut yapıyla gitmiyor. Üniversiteler derin bir uyku içinde. Sarsmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

YÖK’ün üzerinde çalıştığı projeyele alakalı olarak Özcan, “ODTÜ, İTÜ, Yeditepe, Yıldız Teknik, Bilkent gibi 4-5 üniversite seçerek 'Mükemmeliyet Merkezleri'ne dönüştürmeyi düşünüyoruz. İçinde Ulusal Araştırma Enstitüleri de olacak. Mükemmeliyet Üniversiteleri'ni 2547 sayılı yasanın kapsamı dışına çıkarabiliriz. Teknik donanım tedarikini teşvik ederiz. Ayrıca mali esneklik de sağlarız.

Dünya çapında uzmanlar mı gelecek. Gelsin. 15 bin dolar mı istiyor. İstesin. Mükemmeliyet Merkezleri oluşturulsun. Buralarda ekip kurup birkaç yıl çalışsınlar. Gen, nano teknoloji, kök hücre gibi alanlarda ülke yeni bir ivme ve vizyon kazansın. Bu yıl YÖK'e tahsis edilen 250 milyon lirayı bu tür Araştırma Enstitüleri için kullanabiliriz” yorumunu yaptı.

Yakın zamanda bir grup rektörle birlikte Singapur'a giden Özcan, gördüğü tabloyu ve Türkiye'nin durumunu şöyle özetledi:

"H1N1 virüsü yayılmaya başladığında, dünyadan örnekler getirtip inceleyen, 4 günde gen haritasını çıkarıp, aşı üretilmesi için ilaç firmalarına gönderen araştırma merkezleri var. Biz Türkiye'de ne aşı ne de ilaç üretebiliyoruz. Sağlık hizmetini vatandaşın ayağına götürdük. Ama tıp alanında araç gereç bağımlılığı yüzde 98 oranında.

Kazandığımızı yurtdışına aktarıyoruz. Biz, GSMH'nın binde 6'sını araştırma geliştirmeye ayırırken dünya GSMH'sinin yüzde 2'sini Ar-Ge için kullanıyor. Örneğin, Singapur yılda 13 milyar doları Ar-Ge'ye yatırırken biz yılda 600 milyon dolarla onlarla yarışamayız. Otomobil üretilemeyen yerden Cadillac bekleniyor. Oysa henüz o aşamada değiliz. Bunun bizden beklenmesi haksızlık."

Yorumlar (0)
8
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
banner102