banner191

banner148

banner179

banner176

'Son Terörist Ortadan Kalkıncaya Kadar...'

Hava Kuvvetleri'nin yeni komutanı Hasan Aksay, terörle mücadelenin kararlılıkla ve son terörist ortadan kaldırılıncaya kadar sürdürüleceğini söyledi.

GUNDEM 26.08.2009, 01:34
'Son Terörist Ortadan Kalkıncaya Kadar...'

'Son Terörist Ortadan Kalkıncaya Kadar...'

Orgeneral Aydoğan Babaoğlu, Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini törenle Orgeneral Hasan Aksay'a devretti.

Orgeneral Babaoğlu, törendeki konuşmasında, ''Bugün Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevimi devrederken 30 Eylül 1959'dan beri 50 yıldır giydiğim mavi üniformaya ve Türk Hava Kuvvetleri'ndeki görevime de veda ediyorum'' dedi.

Orgeneral Hasan Aksay da, ''Bu ulvi görevi, uzun yıllar birlikte filo ve kader arkadaşlığı yaptığım, uçuş liderim, üs komutanım, kurmay başkanım Orgeneral Aydoğan Babaoğlu'ndan, iki yıl önce Harp Akademileri Komutanlığımda olduğu gibi devralmanın büyük şeref ve gururunu yaşamaktayım'' dedi.

Napolyon'un ''Devletlerin politikaları coğrafyalarında yazılıdır'' sözünü hatırlatan Orgeneral Aksay, ''Yurdumuzun konumlandığı coğrafyada meydana gelen ve bitmesi hiçbir zaman düşünülmeyen sorunlar, bu sorunlarla birlikte bölgedeki uzun tarihi geçmişimiz bu özdeyişi en açık şekilde doğrulamaktadır.

Bir taraftan süregelen etnik, dinsel ve mezhep çatışmalarının sebep olduğu terörizm ve aşırıcılık, bölgemizde varlığını yoğun olarak sürdürürken diğer taraftan, gelişen dünyadaki yaşlanan nüfus, tükenmeye yüz tutmuş kaynaklara rağmen giderek artan enerji ihtiyacı, iklim değişikliğinin neden olduğu yiyecek ve su sıkıntısının refah çağını kısıtlayacağına ve yeni sorunların çıkışına neden olacağına kesin gözüyle bakılmaktadır.

21'inci yüzyılda karşılaşacağımız problemlerin üstesinden gelebilmek için, ülkemizin tüm etki odaklarının ve milli güç unsurlarının çok iyi şekilde kullanılması, dengelenmesi ve birbiri ile entegre edilmesinin gerekli olduğuna inanmaktayım. Ülke olarak, üstesinden gelmek için büyük çaba sarf ettiğimiz ekonomik-politik-sosyal gelişmeyi, birlik beraberlik içinde, ülkenin yüksek menfaatlerine odaklanarak sağlamanın ve caydırıcılığı içeren güvenlik ortamını yaratmanın bahse konu bölgesel konjonktürde hayati derecede önemli olduğu değerlendirilmektedir.

Bunun için, iyi eğitilmiş, hareket kabiliyeti ve ateş gücü yüksek gelişmiş teknoloji ürünü silah sistemlerine sahip Silahlı Kuvvetler bulundurmak elzemdir'' dedi.

"Son terör,st ortadan kaldırılıncay kadar''
Orgeneral Aksay, ''Türk Silahlı Kuvvetleri 1984 yılından bu yana yasaları hiçe sayarak dağa çıkan kanlı terör örgütüne karşı silahlı mücadelesini kararlılıkla, taviz vermeden, artan şiddetle devam ettirmektedir. Hava Kuvvetleri olarak bu mücadeledeki başarılı hava operasyonlarımız eskiden olduğu gibi kararlılıkla son terörist ortadan kaldırılıncaya kadar sürdürülecektir.

Bölücülerin hayallerini bir an evvel söndürmek için, güvenliğin yanında, ekonomik, sosyo-kültürel, psikolojik harekat ve uluslararası alanlardaki çalışmaların bir an evvel sonuçlandırılmasının, sorunun en kısa sürede çözümü için en uygun hareket tarzı olduğu değerlendirilmektedir'' şeklinde konuştu.(aa)

Yorumlar (0)
kapalı
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?