banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

"Sihirli Dizileri" Çocuğunuz Yanlız İzlemesin

Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Didem Öztop, ''sihir ve büyü'' temalı dizi filmleri yasaklamak...

GUNDEM 27.12.2008, 00:01
1725

"Sihirli Dizileri" Çocuğunuz Yanlız İzlemesin 

KAYSERİ - Orhan Canbulatel - Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Didem Öztop, ''sihir ve büyü'' temalı dizi filmleri yasaklamak yerine, bu dizileri çocuklarla birlikte izleyerek, oradaki durumun yaşam biçiminden, toplumsal değerlerden ve inanç sisteminden farklı olduğunun açıklanması gerektiğini bildirdi.

Öztop, sihir ve büyü temalı diziler nedeniyle çocukların sorunlarını gerçeküstü yöntemlerle çözebileceklerine inandıklarını söyledi.

Bu dizileri çocuklara yasaklamanın da bir çözüm olmadığını ifade eden Öztop, ''Yasaklamak doğru bir yöntem değil. Yasaklamak yerine bu dizileri çocuklarımızla birlikte izlemeli ve oradaki durumun yaşam biçimimizden, toplumsal değerlerimizden ve inanç sistemimizden farklı olduğunu açıklamalıyız. Sihir ve büyü gibi şeyleri sadece oyunlarında yapabileceklerini söylemeli, gerçek yaşamda bunların uygulanamayacağını anlatmalıyız'' diye konuştu.

Öztop, bu tür dizilerde bazen ''kardeş kıskançlığı'' gibi güzel temaların da işlendiğini vurgulayarak, önemli olanın bu temaya odaklanabilmek olduğunu vurguladı.

Çocukların 6 yaşına kadar ''büyüsel düşünceye'' inandıklarını dile getiren Öztop, ''Bu diziler bu nedenle çocuklar üzerinde bu kadar etkili oluyor. Çocuklarla oradaki güzel temalar üzerine konuşmak ya da büyü ve sihrin gerçek dışı olduğunu söylemek gerekiyor'' dedi.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü