"Şarapta Vergi İndirimini AB İstedi"

Şarap Üreticileri Derneği Başkanı ve Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güner, Şarapta Ötv'yi Sıfırlayan, Maktu Vergiyi Artıran Düzenlemenin Yabancı Şaraplara...

"Şarapta Vergi İndirimini AB İstedi"

Şarap Üreticileri Derneği Başkanı ve Sevilen Şarapları Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun Güner, şarapta ÖTV'yi sıfırlayan, maktu vergiyi artıran düzenlemenin yabancı şaraplara yarayacağını savundu. Çoşkun Güner, Remi Gazete'de yayımlanan kararla yürürlüğe giren yeni düzenlemeye göre, AB uyum çalışmaları kapsamında kaldırılması beklenen ÖTV'nin sıfırlandığını, sofra şarabına uygulanan maktu verginin ise litrede 1,75 liradan 1,95 liraya çıkarıldığını söyledi.

Düzenlemenin AB'nin istekleri çerçevesinde hazırlandığını ve Avrupalı şirketlerin iç piyasaya hakim olmasının önünü açacağını iddia eden Güner, “Yeni düzenleme ithal şaraplara ve yüksek kalitede mahzen şarabı üreten yerli üreticilere yarayacak. Türkiye'de tüketimi en fazla olan raf fiyatı 8-12 lira arasındaki şarapların üzerindeki vergi yükü artacak. Bu grupta raf fiyatlarında bir değişim olmayacak. 30 lira seviyesindeki ürünlerdeyse bir indirim görülebilecek” dedi.

Bir süredir yabancı firmaların Türkiye pazarında etkili olmak için çalışma yürüttüğünü, vergilerin bu konuda yerli üreticilere destek sağladığını kaydeden Güner, yeni düzenlemeyle yerli üreticiler için koruma kalkanının kalktığını, bir kaç yıl içinde raflarda ithal markaların ağırlık kazanacağını iddia etti.

Vergideki düzenlemenin sevindirici bir gelişme gibi yansıtılmasının yanlış olduğunu dile getiren Güner, “Sadece yüksek kalitede üretim yapan şirketler için olumlu bir haber olabilir. Ancak piyasada kendini yeni yeni tanıtmaya çabalayan Türk şaraplarını zor günler bekliyor. Tüketici 'ithal şarap daya iyidir' algısı içinde. Katma değerini ülke içinde bırakan ürünlerin ithal ürünlere karşı mücadele verdiği bir sürece giriyoruz” dedi.

Güner, yeni düzenlemeyle devletin vergi gelirlerinin artacağını da iddia etti.

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176