banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Rusya'da Çatlak

Independent gazetesi krizin etkilerinin Rusya'da toplumsal huzursuzluğu beslediği savundu ve Putin ile Medvedev'in arasının bozulduğunu yazdı.

GUNDEM 02.02.2009, 11:03
Rusya'da Çatlak

Rusya'da Çatlak

Ekonomik kriz Rusya yönetiminde çatlak yarattı. Independent gazetesi krizin etkilerinin Rusya'da toplumsal huzursuzluğu beslediği savundu ve Putin ile Medvedev'in arasının bozulduğunu yazdı.

Gazete, hafta sonunda bir dizi eylemde binlerce kişinin Putin'in ekonomi politikası aleyhinde protestolar düzenlediğini belirtiyor; Vladivostok'ta iki bin kişinin katıldığı bir eylemde Kremlin aleyhinde sloganlar atılmasını ve Putin'in istifası çağrıları yapılmasını buna örnek gösteriyor:

"Ülke küresel kredi krizinin etkilerini hissetmeye başlarken, Başbakan Putin ile Başkan Medvedev arasında çatlakların büyüdüğüne ilişkin işaretler var. Putin krizin Amerika'dan kaynaklandığını belirten bir dizi konuşma yaptı ve işlerin sene sonuna doğru iyileşmesini bekliyor.

"Geçen yıl Putin'in desteği ile Kremlin'e yerleşen Medvedev ise, (Putin'in ismini vermeden) hükümeti etkin bir şekilde krizle mücadele önlemleri alamamakla eleştirdi. Önlemlerin sadece yüzde 30'unun yürürlüğe girdiğini ve hükümetin, krizin gerektirdiğinden yavaş hareket ettiğini belirtti.

"Siyaset yorumcusu Dimitri Oreşkin, 'Herkes altı ay içinde burada işlerin felaket olacağını biliyor. Medvedev de alttan alta ekonominin Putin'in sorumluluğu olduğunu göstermeyi umuyor. Putin'e karşı ne kadar iyi huylu olursa olsun, burada bir bölünmenin işaretleri var' diyor."

Yorumlar (1)
yıldırım DELİDUMAN 12 yıl önce
Türkiye'de televizyon haberciliğinde gözle görülür bir ayrışma yaşanıyor. Bir tarafta 'ünlü' isimlerin sunduğu ve yorumun ön plana geçtiği 'popüler' heberler, diğer yanda örneğini daha çok haber kanallarında gördüğümüz, bilgiye dayalı, sakin ve mümkün olduğunca yorumsuz habercilik.

Birinci kısımda yer alan habercilerin, olaylara tek taraflı bakarak, kendi doğruları üzerinden kamuoyuna yön vermeye çalıştıklarını görüyoruz. Alternatif kanallar ise haberin kendisini öne çıkararak bilgilendirmeyi amaç ediniyor. 'Kim doğru söylüyor?' sorusunun cevabını arayanların farklı kanallar arasındaki gel-gitleri, unutulmuş olan 'doğru habercilikteki rekabeti' yeniden gündeme getirdi.Habertürk Genel Yayın Yönetmeni ve 'Kim Haklı' programının sunucusu Erdoğan Aktaş, habere bakışı ve sunum tarzı ile görsel medyada kendine has yer edinen isimlerden biri. "Kısa süre öncesine kadar ortada rekabet yoktu. Herkes vitesi boşa almış kafasına göre takılıyordu. Yaptığımız yeniliklerle haber kanallarına habercilik anlamında rekabet getirdik." diyen Aktaş'ın vurgu yaptığı rekabet ve doğru habercilik, Habertürk'ün yayınların da yansıyor. Kanalın, mahkeme süreci devam eden Ergenekon terör örgütü (ETÖ) davasındaki tavrı, bunu doğrular nitelikte. İlkeler doğrultusunda hareket ettiklerini söyleyen Aktaş, "Ne soruşturma ve mahkeme süreci küçümsenmeli, ne de suçlu olup olmadığı belli olmadan insanların zarar görmesine göz yumulmalı. Yaptığımız her yayında son derece titiz olmaya çalışıyoruz" diyor.Televizyon haberciliğinin kan kaybettiğine inanmasa da habercilikte objektiflikten uzaklaşıldığını savunan Aktaş, bunu çeşitli nedenlere bağlıyor. Reyting savaşı, kaliteli personel yetersizliği, egoların her şeyin önüne geçmesi bunlardan birkaçı... "Bu süreçte Habertürk'ün yerini nerede görüyorsunuz?" sorusuna, "Hukuka saygılı ve demokrasiye âşık tutumuyla yayınlarını sürdürüyor. Zaten bu yüzden objektif habercilikte fark atıyor. Yapmaya çalıştığmız şey, televizyon haberciliğinde rekabeti artırmak ve kaliteyi yükseltmek." şeklinde cevap veriyor. Türkiye'de insanların kutuplara savrulduğunu da hatılatan Aktaş'ın çözümü belli: "Hukukun üstünlüğünden de, demokrasiden de vazgeçemeyiz."'Düşünmenin suçolduğu dönem bitti'"Herkesin malumu olduğu üzere, demokrasimiz sıkıntılı, sorunlu... Bu sorunları aşabilmenin en önemli yolu da, 'sağlıklı tartışma ortamlarının' oluşturulması. Çünkü Türkiye'de bir dönem düşünmek, konuşmak bile suçtu. Ancak en azından o günler kısmen de olsa geride kaldı. " zaman/01.02.200921°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?