banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Moğolistan 20 Bin Türk Erkeği Arıyor

Önümüzdeki günlerde Türkiye'ye gelecek Moğolistan heyetinin bavulunda bu kez farklı bir dosya var.

GUNDEM 21.01.2010, 14:34
3417
Moğolistan 20 Bin Türk Erkeği Arıyor

Moğolistan 20 Bin Türk Erkeği Arıyor

Referans Gazetesi'nden Jale Özgentürk'ün haberini aşağıda okuyabilirsiniz...

Bir yanında Rusya, diğer yanında Çin... Orta Asya'da denize kıyısı olmayan, gözalabildiğine ovalardan, çayırlardan oluşan bir ülke. Yüzölçümü 1.5 milyon metrekare yani Türkiye'nin iki katı... Nüfusu ise sıkı durun, sadece ve sadece 3 milyon.

Bu ülke Moğolistan. Büyük Moğol İmparatoru Cengiz Han'ın ülkesi...

Bölgesel iki süper gücün arasına sıkışmış, yıllarca Rusya'nın egemenliğinde kalan Moğolistan, tarım, madencilik, hayvancılık ve turizme dayalı bir ekonomiye sahip. Dış ticaret hacmi sadece 3  milyar dolar ülkenin 45 milyon hayvanı var. Moğolistan atların en özgür dolaştığı ülke.

Moğolistan'ın Türkler için önemi ise farklı. Orhun Abideleri, Göktürk Anıtları  ile Türk tarihi açısından da ayrı bir değer taşıyor.
Ak Parti hükümeti de bu farklılığın farkında ve "Moğolistan dâhil Orta Asya ülkeleriyle artan ölçüde derinlikli bir işbirliği dokusu geliştirilmesi" politikası doğrultusunda ilişkileri sıcak tutuyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ziyaret ettiği Moğolistan'da dört adet Türk okulu var. Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA) kanalıyla bu ülkede çeşitli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalardan biri de Orhun Kitabeleri'ne giden Bilge Kağan yolunun yapılması oldu.

İki ülke arasında dış ticarete gelince, burada çok sevindirici bir durum yok. Moğolistan'ın 3 milyar dolarlık ticaret hacmi içinde Türkiye'nin payı 2008 rakamlarına göre sadece 7 milyon dolar civarında. 

Üçüncü komşu Türkiye

Coğrafi olarak sıkışmış kalmış olan Moğolistan da bu tarihi bağlar nedeniyle Türkiye'yi "üçüncü komşu" ülke olarak görüyor. Karşılıklı işbirliği için atılan adımlar hızlanıyor.

Heyetler geliyor, gidiyor. Önümüzdeki günlerde ise Türkiye'ye yeni bir heyet gelecek. Ama bu kez heyetin bavulunda farklı bir dosya var.
Nedir bu? Moğolistan giderek azalan nüfusuna çare arıyor. Rusya'nın egemenliğinde geçen yıllar boyunca işi, gücü olmayan müslüman Moğol erkeklerinin büyük bölümü alkolün pençesine düşmüş. Moğolistan'da erkek nüfus azalıyor. 6 kadına bir erkek düşüyor.
Erkek sayısının bu kadar az olması yüzünden başlık parası kadınlar için değil erkekler için isteniyor. 45 milyon hayvan, başlık parası için önemli bir kaynak.

Moğol hükümeti giderek artan bu endişelerini gidermek için şimdi Türkiye ile farklı bir talepte bulunuyor. Türkiye'den 20 bin erkek istiyor. Bu aşamada görüşmeler sürüyor. Önceki gün bu konuda çalışmaları yürüten bir yetkili ile sohbet ettik. Moğolistan'da erkek sayısının azlığının ülkede önemli sıkıntılar yarattığını söyleyen yetkili, Moğolistan'dan önümüzdeki günlerde üst düzey yetkililerden oluşan bir heyetin geleceğini anlattı.

Heyetle bu konuda nasıl bir yol izleneceğini konuşacaklarını söyleyen yetkili, "Halk, Ruslar kökümüzü kuruttu diyor. Türk erkeklerinin çalışkan olduğunu düşünüyorlar. Türk erkekleri gelirse kendi erkeklerinin de silkineceğini düşünüyorlar" diyor.

Moğolistan deyip geçmeyin. Ülkede madencilik, tarım ve turizm konusunda ciddi potansiyel var. Topraklar tertemiz, bakir bir doğaya sahip. Bu arada tarım dedik diye korkmayın nüfusun yüzde 51.2'si de şehirlerde yaşıyor. Ciddi bir şehirleşme var. Okuma yazma oranı da yüzde 95.

20 bin Türk erkeği nasıl seçilecek bilmem ama seçilenin başına talih kuşunun konacağı ortada.

Yorumlar (7)
Cebbaroğlu 12 yıl önce
Aradiğim cenneti buldum. İnşallah hatunlar tek dişi kalmış nineler değildir.
ali halıcı 12 yıl önce
bence iyi bir fırsat gitmek isterim ama koşulları nedir onu merak edıyom hem çekik gözlü bayanlarr varr:))))
captain gusto 12 yıl önce
ilginç bir istek olacak ama yapacak birşey yok.buyursun gelsin devlet başkanları Allahın emriyle istesin 20 bin kişi verelim :)
KÜRŞAT YILMAZ 12 yıl önce
TÜRK ERKEĞİNİN ZEKASININ YANINDA FİZİĞİNİDE KEŞFETTİLER...KEŞFEDENE HER ZAMAN ÖDÜLÜNÜ VERMELİYİZ...MOĞOLİSTAN BUNU HAKETMİŞTİR...TÜRK BAYANLARI KAPRİS YAPMAYA DEVAM ETSİNLER...ÇÜNKÜ HALK OLARAK MAALESEF ELİMİZDEKİNİN KIYMETİNİ KAYBEDİNCE ANLARIZ.....TÜRK ERKEĞİ DÜNYAYA BEREKET GETİRMEYE HAZIRDIR
özkankabadayı 12 yıl önce
bende bu iş için olgun ve uygun bir genç oldugumu düşünüyorum saygılar...?
can gunes 12 yıl önce
sartları bılmek lazım ordanın havasına suyuna uymak zorun ılk basta o olmasa herturlu ama dusunucemm
ahmet 12 yıl önce
TÜRKİYE kendi kendi yetiyor ben dış devlette çalışmak istiyorum bir türlü gidemiyorum madi sıkıntıdan dolayısıyla birşey yapamıyorum ulsal dil olarakta ingizce var
30
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 07 Temmuz 2022
İmsak 03:34
Güneş 05:32
Öğle 13:14
İkindi 17:13
Akşam 20:46
Yatsı 22:35
Günün Karikatürü Tümü