banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

'MHP'yi Ahlaksızca Suçmaya Kalkışanlar Var'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli Başbakan'ın eleştirilerine Samsun'dan yanıt verdi. Bahçeli, "MHP'yi ahlaksızca suçlamaya kalkışanlar var" dedi.

GUNDEM 07.02.2010, 00:56
1918
'MHP'yi Ahlaksızca Suçmaya Kalkışanlar Var'

'MHP'yi Ahlaksızca Suçmaya Kalkışanlar Var'

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisi hakkında açtığı tazminat davasıyla ilgili bir soru üzerine Bahçeli, şunları kaydetti:

''Dava açma Sayın Başbakan'da alışkanlık haline gelmiştir. Bu alışkanlığını devam ettiriyor. Böyle dava açıp zaman kaybedeceği yerde Meclis Başkanı da kendi partilerinden bir kişidir, oraya bir dilekçe vererek ''bundan sonra Devlet Bahçeli'nin bütün maaşlarını bana vermenizi istiyorum'' demesi daha ahlaki ve dürüst olur.''

Bahçeli, kendilerine yönelik ''faşizm'' eleştirileriyle ilgili bir soru üzerine ise ''Faşizmin ne olduğunu Sayın Başbakan bilmez efendim. Birisi kulağına bir şey söylemiştir onu tekrar ediyor'' diye konuştu. TBMM'de yaşanan tartışmalar ve bazı medya gruplarına yönelik eleştirileriyle ilgili bir başka soru üzerine ise Bahçeli şunları söyledi:

''Basını yönetenlerle basına sahip olanlar gelişmelere objektif bir gözle baktığı zaman TBMM'de o gün nasıl bir gelişme olduğunu görebilir ve halkımızı yanıltmadan halkımıza saygısızlık yapmadan değerledirmede bulanabilirler.

Sayın Başbakan kürsüde bulunmaktadır, çok öfkelidir, çok heyecanlıdır ve MHP tarafına yönelerek çok sert ifadeler kullanmaktadır. O arada da önünden üçer, beşer gruplar halinde yüze aşkın AKP milletvekili kendi oturdukları yerden kalkarak MHP sıralarının önüne gelmektir. MHP sıraları önünde milletvekili arkadaşlarımıza açık bir saldırıda bulunmaktadır. Şimdi bu gerçeği televizyonlarda görerek hala AKP'lilerin 'MHP'liler bize saldırdı' ifadelerini kullanmaları çok utanç verici bir durumdur. Milletimiz saftır, temizdir ama gördüklerinden de ders çıkartacak bir sağduyya sahiptir. Milletimiz saldırının nereden geldiğini, ne maksatla yapıldığını bilmektedir. O nedenle Sayın Başbakan orada müdahale edebilirdi. 'Nereye gidiyorsunuz arkadaşlar' diyebilirdi. Bunu demediği gibi çatışma başladıktan 3-4 dakika sonra da kendisi oradan ayrılmış ve çatışmayı serbest bırakmıştır. Bunun manası budur.

MHP'yi ahlaksızca suçlamaya kalktılar

Biz ise orada oturduk sonuna kadar olayları yakından takip etik. Ama Sayın Başbakan olayı başlatıp sonra da salondan ayrılarak 'bundan sonrasını siz yapın, gerisini siz getirin' demiştir. Böylesi bir yüz karası olay TBMM'de gerçekleşmiştir. Ve AK Parti o tarihten itibaren artık bir kara parti haline dönmüştür. Meclisi karartmıştır. Meclisteki görüntünün dışarıya verilmesi de engellendiği için olayları bir çok yönü ile insanlarımız görme imkanı bulamamıştır. Sonra da yandaş medya öncülüğünde bazı medyanın desteği ile kamuoyunu aldatmaya ve kamuoyunu farklı yönlendirme ve arkasından Milliyetçi Hareket Partisini ahlaksızca suçlamaya kalkışmışlardır. Zaman bu işin ilacıdır. Sandıkta gerekli cevap verilecektir ve Meclisten Sayın Başbakan Yüce Divana gönderilecektir.''

AKP'nin siyasi anlayışı anayasa değişikliği yapmaya uygun değil

Bahçeli, anayasa değişikliği ile ilgili bir soru üzerine ise TBMM'nin bugünkü yapısının buna uygun olmadığını söyledi.

''TBMM'nin bugünkü yapısı, siyasi anlayışı, tavrı, özelikle de AKP'nin ortaya koyduğu siyasi anlayış anayasa değişikliğini yapmaya uygun düşmemektedir'' diyen Bahçeli, açıklamalarını şöyle sürdürdü: ''Yapılacak olan şey, partilerin bütününde bir anayasa değişikliği arzuzu vardır. Mecliste bir anayasa komisyonu oluşturulur. O komisyon çalışmaları tamamlar. Uzlaştıkları maddeleri de bir demokratik sözleşme haline getirir. Arkasından artık zaruret haline gelen bir erken seçimi en kısa zamanda yaparak oluşacak meclise o demokratik sözleşmeyi verir ve o yeni meclis yepyeni bir anayasa yapma fırsatı yakalamış olur.''

Bahçeli, böylece uzun yıllardır tartışma konusu olan anayasa konusunun halledilebileceğini, Türkiye'nin işsizlik, yoksulluk birlik ve beraberlik gibi sorunlarla uğraşır hale geleceğini ifade etti.

7 Kasım 2010'da erken seçim yapılsın

Erken seçimle ilgili bir soru üzerine ise Bahçeli, 7 Kasım 2010 tarihini erken seçim için uygun gördüklerini ifade etti.

7 Kasım’da bir erken seçim yapılmaması halinde veya zamanında bir seçim için 17 Temmuz 2011 üzerinde durulabileceğini belirten Bahçeli, MHP olarak 7 Ocak’tan itibaren seçim hazırlıklarını başlattıklarını da söyledi. (aa)

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Haziran 2022
İmsak 03:28
Güneş 05:28
Öğle 13:13
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü