banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

Marmara'da Deprem Ne Zaman Olacak

Neden mi? İşte beklenen Marmara Depremi'nin tarihi! Hem de çok yakın! Açıklamanın en vahim olan yanı ise...

GUNDEM 05.06.2009, 04:00
2493
Marmara'da Deprem Ne Zaman Olacak

Marmara'da Deprem Ne Zaman Olacak

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, Marmara bölgesinde 30 yıl içerisinde şiddetli bir depremin olma riskinin yüzde 65 olduğunu belirterek, deprem önceden tespit eden sistemli bir cihazın olmadığını söyledi.

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü ve İnşaat Mühendisleri Odası tarafından düzenlenen 'Deprem ve çelik yapılar' konferansı, Mühendislik Fakültesi Konferans Salonu'nda yapıldı. 200 kişilik salonda yaklaşık 70 kişinin katılması dikkat çekerken, programda konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Gülay Altay, depremle iç içe yaşayan insanların deprem hakkında bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Depremlerin önceden bilinmesi için herhangi bir sistematik ve güvenilir yöntemin olmadığının altını çizen Altay, "İtalya'daki depremin ardından bir teknisyen, radon gazındaki artışın şiddetli bir depreme yol açacağı iddiası duyulmuştu. Marmara Bölgesi'ndeki bir depremi önceden tahmin etmek mümkün değil. Gerek depremlerin en yoğun olduğu Japonya'da gerekse de ABD'deki bilim adamlarının araştırma sonuçları da bu yönde. Deprem riskiyle ilgili değerler olabilir. Ne zaman olacağını bilemiyoruz, ama belli bölgelerde sismik boşluk olduğunu söyleyebiliriz. Mesela Marmara Bölgesi. Fay hattının uzunluğundan yola çıkarak bazı bilim adamları 5 ya da 10 yıl için tahminde bulunulabilir. Bizim tahminimize göre, Marmara Bölgesi'nde 30 yıl içerisinde şiddetli bir deprem olma riski yüzde 65'tir" dedi.

"Kayseri'de deprem riski yok"

Kayseri'nin Kocasinan ilçesine bağlı Güneşli Beldesi'nde 12 Kasım 2008 günü meydana gelen depremi de hatırlatan Altay, "Bu depremden Sivas Yozgat ve Nevşehir'de hissedildi. 4.9, orta şiddetli bir deprem. Kayseri'de şiddetli bir depremin meydana gelme riski yok diyebiliriz" şeklinde konuştu.

"1999 Depremi yeni bir sayfa açtı"

İnşaat Mühendisliği'nin Deprem Mühendisliği'nin esasını teşkil ettiğini belirten Altay, 17 Ağustos 1999'da meydana gelen Marmara depreminin tedbir konusunda yeni bir sayfa açtırdığını dile getirdi. Altay, "1999 depremi yeni bir ufuk açtı. Şu an deprem senaryoları çerçevesinde kayıplar hesaplanılıyor. Durum tespiti ve planlama konusunda profesyonelce çalışılıyor. Orta ve hafif hasarlı binaların sonucunda nerelerin güçlendirilmesi ile ilgili tahmin raporları çıkartılıyor. Bu bize yeni bir ufuk açtı. Buna ihtiyaç olduğu ortaya çıktı" diye konuştu.

Altay'ın konuşmasının ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Çelik Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cavidan Yorgun, 'Kompozit döşemeler ve krişler' konulu bir seminer verdi.

Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
banner260
banner102
banner85
Namaz Vakti 25 Mayıs 2022
İmsak 03:39
Güneş 05:31
Öğle 13:06
İkindi 17:04
Akşam 20:31
Yatsı 22:14
Günün Karikatürü Tümü