Kurban Skandalında Yöneticiler De Zan Altında

Vekaletle kurban kesiminde yolsuzluk yapıldığı iddiaları nedeniyle Deniz Feneri, LÖSEV ve Mehmetçik Vakfı'ndan 65 kişi gözaltında. Bazı yöneticiler de yolsuzlukla suçlanıyor.

Kurban Skandalında Yöneticiler De Zan Altında

Kurban Skandalında Yöneticiler De Zan Altında

Ankara Emniyeti’nin vekaletle kurban kesiminde yolsuzluk yapıldığına ilişkin soruşturması genişleyerek sürüyor. Deniz Feneri Derneği, Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) ve Mehmetçik Vakfı’ndan 150 bin hayvanın vekaletle kesim ihalesini alan Diyarbakır merkezli MAY Ey firmasının, Kurban Bayramı’nda kurbanları kesmediği halde kesilmiş gibi makbuz kestiği, bu kanunsuz eyleme üç dernek ve vakıftan bazı yöneticilerin de karıştığı belirtiliyor. Bu çerçevede sekiz ilde 65 kişinin sorguları da sürüyor.
Savcılar Mehmet Tamöz ve Hüseyin Kocabey’in talimatıyla MAY ET’in kayıtlarını inceleyen polis, ihale sözleşmesindeki gibi kurbanların kesilmediğini ancak üç derneğe kesilmiş gibi makbuz düzenlediğini belirledi. Firmaya LÖSEV, Mehmetçik Vakfı ve Deniz Feneri Derneği’nden bazı yöneticilerin de yardımcı olduğu da öne sürülen iddialar arasında. Ankara, İstanbul, Balıkesir, Diyarbakır, Adana, Antalya, Isparta ve Hakkari’de gözaltına alınanların sayısı da 65’e yükseldi. Bu kişiler arasında Deniz Feneri Derneği, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV’in başkanları ile bazı çalışanlarının da olduğu öğrenildi.
Savcıların dün Adli Tıp’ta sağlık kontrolünden geçirilen zanlılar için dört günlük gözaltı süresi aldığı ve soruşturmayı ‘suç işlemek amacıyla örgüt kurmak’, ‘ihaleye fesat karıştırmak’, ‘nitelikli dolandırıcılık’ ve ‘sahtecilik’ kapsamında yürüttükleri öğrenildi.

Mehmetçik: Bilgi verdik

Soruşturmaya adı karışan vakıflardan TSK Mehmetçik Vakfı’ndan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Mehmetçik Vakfı 2009 yılı vekaleten kurban bağışı kesim ihalesi sonucunda 17 kesim merkezi için 12 firma ihaleleri kazanmış ve kesimler noter huzurunda, veteriner gözetiminde, vakıf görevlileri nezaretinde, dini vecibelere uygun olarak yerine getirilmiştir. Ankara Başsavcılığı’nca, ihaleleri kazanan 12 firmadan ikisi hakkında başlatılan soruşturmada, Mehmetçik Vakfı Genel Müdürü ve vakıfta görevli ilgili personel, bilgilerine başvurulmak üzere emniyette bulunmaktadır.“

Deniz Feneri Derneği

Dernekten yapılan yazılı açıklamasında, derneğin kurban organizasyonuyla ilgili incelemeye tabi tutulduğu kaydedilerek şöyle denildi:
“Deniz Feneri Derneği’nin 2009 yılında kurban kesimi yaptırdığı dört kesim merkezinden biri olan MAY ET firmasının hesapları savcılık tarafından incelemeye alınmıştır. Genel Başkanımız Mehmet Cengiz, Mehmetçik Vakfı ve LÖSEV gibi kurumların yetkilileriyle birlikte bilgisine başvurulmak üzere emniyette bulunmaktadır.”

LÖSEV: Ödeme yapılmadı

LÖSEV de açıklamasında, ‘noterlerin kesimlerin yapıldığına, bağışçıların vekaletlerinin iletildiğine dair tüm sayfaları ayrı ayrı ıslak imza onaylı resmi yevmiye numaralı mühürlü belgelerin alındığını’ kaydetti. Açıklamada, “Firma fatura kesmesine ve sözleşme üzerinde gözüken alacağını tahsil etmeye çalışmasına rağmen ödeme yapılmamış, mahkemeden tedbir talep edilmiş ve hukuki süreç beklenmektedir” denildi.
Türk Hava Kurumu ise bazı gazetelerde operasyona kurumun adının da karıştırılması üzerine kendilerinin kurbanları Et ve Balık Kurumu’na kestirdiklerini açıkladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Salim Tapusuz
Salim Tapusuz - 9 yıl Önce

Yiyin efendiler yiyin.Aksırınca tıksırıncaya kadar yiyin.

dursun kaya
dursun kaya - 9 yıl Önce

Kardeşim bu nasıl iştir ver parayı ben uğraşmayayım ben yiyemedim sen ye bu paraları toplayıp kurbanları kesmeyenlerin hiç suçu yok o adamlara bu paraları teslim edende suç sanki sene 5-6 defe kurban kesiyolar fatura değilki bu bankaya otamatik ödeme veresin gideceksin pazara alacaksın hayvanını kendin ucuz veya pahalı senede 1 gününü ayıracaksın o işe bunun sevabı burda zaten biz bulmuşuz herşeyin kolayını ver parayı olsun bitsin ne güzel istanbul gözünle görüyomusun hayvan kesildimi ne oldu kesilen et nereye gitti adamlar olmuş 3 kagıtçı 1 hayvabı en az 100 kişiye kesiyolar neyse fazla uzatmaya gerekyok söylemek istediğim şey biz yönlerdiriyoruz bu adamları al beni paramı ne yaparsan yap diyoruz onlarda yapıyor zaten yapacagını

Erdinç Baytın
Erdinç Baytın - 9 yıl Önce

İşte yeni bir gündemi meşgul etme ve halkın güvendiği kurumları karalayıp,halk arasında huzursuzluk ve güvensizlik yaratarak adı geçen büyük vakıfları çökertme projesi ki bu vakıflardan en büyük bağışı alan Mehmetçik Vakfı...yani Vatan uğruna şehit düşen ve gazi olanların ailelerinin güvencesi...

Bunların bu güzel vatana ne kastı var..?

Planlarına göre ilerleyen yıllarda kimse bu vakıflara bağış yapmayacak onun yerine dağdan inen teröristlere bir fon bağlanacak ve biz sade vatandaşın cebinden çıkan, bu eli kanlı mahluklara akıtılacak...

Ne güzel değil mi ?

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176