banner242

banner176

banner246

banner191

banner249

banner148

banner145

banner179

banner248

Kredi Çekmek İçin 1 Şubat'ı Bekleyin

BDDK, banka faizlerine şeffaflık getiriyor. Bankalar 1 Şubat'tan itibaren aldıkları gizli faizleri ve komisyonları açıklayacak

GUNDEM 21.01.2009, 10:34
1850
Kredi Çekmek İçin 1 Şubat'ı Bekleyin
Kredi Çekmek İçin 1 Şubat'ı Bekleyin

BDDK, banka faizlerine şeffaflık getiriyor. Bankalar 1 Şubat'tan itibaren aldıkları gizli faizleri ve komisyonları açıklayacak

TÜRK bankacılık sektöründe, 1 Şubat’tan itibaren yeni bir dönem başlıyor. Bankalar, tüketiciler arasında gizli faiz olarak bilinen, bireysel kredilerde uyguladıkları komisyon dosya parası gibi ücretleri, kamuoyuna açıklamak zorunda kalacaklar. Star gazetesinin haberine göre, bu tarihten itibaren, kullandırılacak tüm bireysel kredilerde, faiz tutarı ve diğer masraflar ayrı ayrı hesaplanarak tüketiciye anlatılacak. Böylece, tüketici, kredinin kendisine olan maliyetini öğrenecek.

Sıfır Faiz Aldatmacası

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK), vatandaşlardan gelen şikayetler üzerine başlattığı ‘bankaların kredi kartlarına uyguladığı gecikme faizlerini internet sitesinden ilan etmesinin ardından bazı bankaların tüketicileri, sıfır faiz reklamları ile kandırdığı ortaya çıktı. Bankaların, ‘sıfır faiz’ sloganları ile pazarladıkları kredilerden, komisyon ve dosya gideri adı altında piyasadaki faiz oranlarının üzerinde bir gelir elde ettiği saptandı.

Kuruşun hesabını verecek

Bunun üzerine harekete geçen BDDK, Türkiye Bankalar Birliği ile görüşerek, bankaların bireysel kredilerde, faizlerin yanında krediden alınacak olan tüm ücretleri de ayrı bir kalem halinde açıklamasına ilişkin düzenleme yaptı. İşte bu söz konusu uygulama 1 Şubat 2009 tarihinden itibaren başlıyor. Yeni düzenlemeye göre, bankalar ihtiyaç, otomobil ve konut kredilerinde, faizlerin yanı sıra krediden alınacak komisyonların tamamını ayrı bir kalem halinde hesaplayacak. Ortaya çıkan bu rakamları ise tüketicilere duyuracak.

Reklamlarda da açıklayıcı olacak

İnternet sitelerinde veya basın kuruluşlarında kredilerle ilgili yapılan reklamlarda da, aynı ayrım yapılacak. Bankaların kredi reklamlarında, kredinin faizinin yanı sıra krediden alınacak olan dosya masrafları, haberleşme gideri ve diğer giderlerin tamamı açıklanacak. Böylece gizli faizin önüne geçilmiş olacak. Vatandaşlar da, krediyi masraflarını da bilerek kullanıp kullanmaya karar verecek.

Yorumlar (0)
34
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü