banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Korumalar tartıştı, konuşma iptal edildi

Başbakan Erdoğan'ın konuşma yapacağı otelin girişinde Amerikalı ve Türk korumalar arasında çıkan tartışmalar üzerine güvenlik gerekçesiyle konuşmasını iptal ederek, oteline döndü.

GUNDEM 23.09.2009, 09:31
2030
Korumalar tartıştı, konuşma iptal edildi

Korumalar tartıştı, konuşma iptal edildi

ABD'nin New York kentinde bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Clinton Küresel Girişimi'nde, 'G-20 Zirvesi ve Küresel Etkileri' konulu bir konuşma yapacaktı. Ancak, otelin girişinde Amerikalı ve Türk korumalar arasında çıkan tartışmalar üzerine güvenlik gerekçesiyle konuşmasını iptal ederek, oteline döndü.

Başbakanlık kaynaklarının yaptığı açıklamaya göre, Sheraton Otel'e intikali sırasında Erdoğan'ı korumakla görevli ABD'li gizli servis elemanları ile ABD Başkanı Barack Obama'nın korumaları arasında iletişimsizlik yaşandığı bildirildi.

Olay şöyle gelişti: Erdoğan konuşma yapmak üzere konvoyla Sheraton Otelin önüne geldi. ABD Başkanı Barack Obama'nın korumaları Erdoğan'ın konvoyunun otelin önünde durmasına izin vermedi.

Otelden yaklaşık 100 metre uzaklıkta durmasına izin verilen konvoydaki makam aracından inen Erdoğan ve beraberindekiler ile korumalar otele doğru yürümeye başladı.

Otele yaklaşık 30 metre kala bu kez Obama'nın Amerikalı korumaları Başbakan'ın binaya girişine engel olmak istedi. Bunun üzerine Türk korumalar ile ABD'li korumalar arasında sözlü tartışma ve itiş kakış yaşandı.

Başbakan Erdoğan Türk korumalara elle müdahale eden Amerikalı korumanın elini tutarak geri itti. Erdoğan konuşma yapacağı Sheraton Hotel'in önünden geri dönerek makam aracına binip uzaklaştı.

Başbakanlık yetkilileri Başbakan Erdoğan ile Barack Obama'nin korumaları arasında yaşanan tartışmanın güvenlik zafiyetine yol açabileceği gerekçesiyle Erdoğan'ın konuşmasının iptal edilmesine karar verildiğini belirttiler.

Olayın ardından, Erdoğan'ı koruyan gizli servis elamanları değiştirildi.

Yorumlar (2)
murat birecik 12 yıl önce
işte, ny doğu bronx'da çöplerden küflü ekmek toplayan amerikan toplumunun gerçek kompleksli yüzü...çuval geçirmenin bir başka sürümü...sayın tayyip erdoğan'a düşen görev ise, g-20 toplantısına katılmayarak, derhal ülkemize dönmesi ve bir daha -kesinlikle- yurt dışına çıkmamasıdır...bizimle işi olan, bize gelsin arrrrrkadaş...bakalım amerika ordusunu ırak'dan nasıl çekebilecek??? ricat, çok zayiat verir, arkadaş, çok!saygılarımla...murat birecik
12 yıl önce
tamamıyla planlanmıs bir olay. once uzak bir noktadan tesrif etsin demisler, baktılar ki sayın basbakan oyle yapıyor, daha sonra da iceri almamak gibi bir terbiyesizlik yapıyorlar. AMA BASBAKANIN TURK KORUMALARA ELLE MUDAHELE EDEN ABD LI BODYGUARDIN ELINI TUTUP GERI ITMESI TAM ANLAMIYLA MUKEMMEL BIR DAVRANIS. KENDI KORUMASININ BILE HAYSIYETINI DUSUNEN BIR BASBAKANA SAHIP OLMAK GURUR VERICI...
14
parçalı bulutlu
banner102
Günün Karikatürü Tümü