banner246

banner176

banner242

banner184

banner191

banner148

banner179

banner145

banner182

banner263

KKTC'de Derviş Dönemi Başlıyor

Eroğlu, teşekkür konuşmasında, "Kimse müzakare masasından kaçmamı beklemesin" dedi.

GUNDEM 19.04.2010, 01:53
1900
KKTC'de Derviş Dönemi Başlıyor

KKTC'de Derviş Dönemi Başlıyor

Kıbrıs Türk halkı gelecek 5 yıl için görev yapacak yeni cumhurbaşkanını belirledi.

6’sı bağımsız 7 adayın katıldığı seçimde, Başbakan ve Ulusal Birlik Partisi’nin adayı Derviş Eroğlu, gayri resmi sonuçlara göre Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yeni cumhurbaşkanı seçildi.

Kıbrıs sorunun çözümüne yönelik müzakereleri de, Kıbrıs Rum yönetimi lideri Dimitris Hristofyas ile Türk tarafı adına Derviş Eroğlu sürdürecek.

Eroğlu oyların yüzde 50,38’ini alarak ilk turda zaferini ilan etti. Bağımsız aday Cumhurbaşkanı Talat ise yüzde 42,85 oy aldı.

Teşekkür konuşmasında, "Kimse müzakere masasından kaçmamı beklemesin" diyen Derviş Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Halkımın haklarını müzakare masasında savunacağım. Bugüne kadar müzakareler nasıl devam ettiyse, anavatan Türkiye ile ilişkiler en üst düzeye çıkarılarak bundan sonra da öyle devam edecektir."

Öte yandan Eroğlu’nun ilk turdaki zaferi, gözleri 50 sandalyeli Cumhuriyet Meclisi’nde milletvekili sayısı 24’e düşen Ulusal Birlik Partisi hükümetine çevirdi.

Bu durumda ülkede yeni hükümet arayışları gündeme gelecek ve yeniden koalisyon hükümeti kurulacak.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Derviş Eroğlu’nu destekleyen ve 5 milletvekili bulunan Demokrat Parti ile koalisyona gidileceği yorumları yapılıyor.

Rum tarafında ise bu bayrak değişimi "olumsuz" bir gelişme olarak değerlendirildi.

Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu, Eroğlu’nun açıklamaları ve görüşleri gözönüne alındığında, alınan sonucun olumsuz bir gelişme olduğunu söyledi.

"Kıbrıs Türk Halkına Desteğimiz Sürecek"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Derviş Eroğlu’nu kutladı.

Abdullah Gül, Kıbrıs ile ilgili olarak adil ve kalıcı barış hedefine ulaşılması yönünde Kıbrıs Türk halkının göstermiş olduğu azim ve iradeye verilen desteğin süreceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamada Gül, mesajında şunları kaydetti:

"Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dün (18.04.2010) gerçekleştirilen seçimlerde Cumhurbaşkanlığına seçilmeniz münasebetiyle en içten tebriklerimi ifade ediyorum.

Engin devlet tecrübesine sahip bir lider olarak, Cumhurbaşkanlığınız döneminde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin daha güçlü, müreffeh ve uluslararası camiayla bütünleşmiş bir noktaya ulaşacağına inancım tamdır.

Milli davamız Kıbrıs’ta devam eden BM müzakerelerinin adil ve kalıcı bir çözüme ulaşması, Türkiye’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin her zaman en samimi müşterek arzu ve hedefi olmuştur. Bu hedefe ulaşılması yönünde Kıbrıs Türk halkının göstermiş olduğu azim ve iradeyi dün olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edecek, Kıbrıs Türk halkının verdiği haklı mücadelenin hedefine ulaşması için anavatan ve garantör olarak sorumluluklarımızı kararlılıkla yerine getirmeyi sürdüreceğiz."

Yorumlar (2)
hamdi temiz 12 yıl önce
AB güdümlü Sn Talat'ın seçilmemesi çok iyi oldu.Darısı Türkiye'nin başına.
12 yıl önce
alttaki yoruma katılıyorum.talat avrupa ekseninde olan birisiydi.içimizdeki çerkez ethem diyebiliriz başka bir deyişle.eski başkan rauf denktaş kktc nin kurulacağını söylediği zaman karşı çıkan,çok uğraşan,kktc nin kurulmasından sonra da salya sümük sabaha kadar ağlayan Sn.Talat'tan başkası değildir.kktc için çok yerinde ve yeni bir süreç başlıyor.darısı bizim başımıza...az kaldı ;)
26
açık
banner260
banner102
banner93
Namaz Vakti 29 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:29
Öğle 13:06
İkindi 17:05
Akşam 20:34
Yatsı 22:20
Günün Karikatürü Tümü