Kızartmalık Atık Yağdaki Tehlike

Çevre ve Orman Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanarak dağıtılan ''Bitkisel Atık Yağlar''la ilgili broşürde, ilginç tespitlere yer verildi.

Kızartmalık Atık Yağdaki Tehlike

Kızartmalık Atık Yağdaki Tehlike

Çevre ve Orman Bakanlığı'nın yerel yönetimlerle işbirliği yaparak tüm Türkiye'de okullar ve evlere ulaştırdığı broşürde, kızartmalık atık yağların kullanımı, çevreye zararları ve kızartmalık yağların uygun geri kazanımı için yapılması gerekenler anlatılıyor.

Kızartmalık atık yağların lavaboya, çöpe, suya ve toprağa dökülmemesi ve biriktirilmesi gerektiği bildirilen broşürde, kızartmalık atık yağların denizlere, göllere, akarsulara döküldüğünde su yüzeyini kaplayarak havadan oksijen transferini önlediği, balıklar ve diğer canlıların ölümüne neden olduğu kaydediliyor. Broşürde, şu bilgilere yer veriliyor:

''Lavaboya dökülen kızartmalık atık yağlar dren sistemine yapışarak kanalizasyon borusu içindeki atıkların boru cidarına tutunmasına, zamanla borunun daralmasına ve kanalizasyon sisteminin kullanılmaz hale gelmesine sebep oluyor. Tıkanan borular evlerde ve caddelerde kanalizasyon taşkınlarına neden olarak çevre ve insan sağlığını tehdit etmekte, böcek ve koku problemleri meydana gelmektedir.'' (aa) 

YORUM EKLE
banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176