Kidem Tazminatı Kalkıyor mu?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, ''Şu an için kıdem tazminatı fonu kurulmasına yönelik bir kanun taslağı çalışması bulunmadığını'' bildirdi.

Kidem Tazminatı Kalkıyor mu?

Kidem Tazminatı Kalkıyor mu?

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, bugün bazı basın yayın organlarında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca ''Kıdem Tazminatı Fonu Taslağı'' hazırlanarak, görüş almak için bakanlıklara gönderildiği yönünde haberler yer aldığı belirtildi.

Haberin, bir milletvekilinin soru önergesine verilen cevaptan alındığı kaydedilen açıklamada, şöyle denildi:

''Bakanlığımızca verilen cevapta, Kıdem Tazminatıyla ilgili 2004 yılında yapılan çalışmalar anlatılmıştır. Kıdem tazminatı konusu son olarak 'Üçlü Danışma Kurulu'nda, sosyal taraflarla değerlendirilmiştir. Şu an için Kıdem Tazminatı Fonu kurulmasına ilişkin bir kanun taslağı çalışması bulunmamaktadır.'

Sosyal güvenlik müşavirleri derneği başkanı Ali Tezel konu hakkında şunları söyledi: "Kıdem tazminatı konusu gündemde tutularak işçilerin ve toplumun tepkisi ölçülüyor, ne zaman bu tepki sönerse bu tazminat kaldırılacak. Kıdem tazminatının daha da arttırılması gerekir, çünkü bu ücret zaten AB standardının altındadır. Bu tazminat hep işçilerin hayallerini yansıtır ve hayallerini gerçekleştirecek tek şey kıdem tazminatıdır. Çünkü insanlar çalışırken sadece karınlarını doyuracak kadar ücret almaktadır. Bunu ellerinden almak sosyal bir krize neden olur."
YORUM EKLE
YORUMLAR
ali bulgurlu
ali bulgurlu - 10 yıl Önce

Şahsi kanaatim kaldırılması gerektiği yönünde.Çok para, bütçeye yük.Kemerlerimizi sıkmalıyız.

Engin Turan
Engin Turan - 10 yıl Önce

Sayin Ali Bey,Is verensiniz galiba ?????

denizci28
denizci28 - 10 yıl Önce

Zaten ne kaldı ki işçinin elinde bir kıdem tazminatı var onuda alırlarsa hiçbir şey çogu işveren kıdem tazminatından dolayı işçi çıkaramıyor veya çogu işçi kıdem tazminatı hayaliyle zor şartlarda çalışıyor ne yükünden bahsediyor yukarda yazı yazanlar sanırım bu dunyada yaşamıyor veya çok paraları varki insanları düşünmüyorlar.kıdem tazminatları devlet fona aktarırsa herkes ustune bir bardak su içsin giden geri gelmez işssizlik fonunda trilyonlarca para birikti onu bile dagıtmak istemiyorlar kendi kasasına aktarmaya başladı bile devlet en son GAP a kaynak aktardılar bu fondan yakında başka yerlere nedir bu işçinin çektigi kaşıkla verip kepçeyle alanlar utansın aylı 9000 tl maaşı az bulanlar işçiye 500 tl yi çok goruyorlar gun olur devran doner. alma mazlumun ahını çıkar aheste aheste bu dunyada olmassa ahirette nasıl hesap vereceksiniz az düşünün..

Sercan  Yılmaz
Sercan Yılmaz - 10 yıl Önce

Sayın Ali Bulgurlu'ya katılıyorum. Kıdem tazminatı kalksın ve işverenin yükü hafiflesin. İşverenler herzaman haklıdır.

umut acar
umut acar - 7 yıl Önce

kuş kadar asgari ücretli hiç bir yatırım yapamazken ailesini zor geçindiren çalışanlar en azından emekli olunca tazminat ve birazda borçla kafamızı sokacak küçükte olsa bir ev alırız diye düşünürken yazık her yıl vergi levhasını matrahsız olarak onaylatan nerden kırparım diye düşünüp sigorta dahi yapmadan çalıştıran sigorta yaptırsa bile girdi çıktı yapan zavallı işverenler. en azından maddiyatı geçinde adamların hayaline bari dokunmayın tasarrufsa ticari hesabınızdan şahsi hesaplarınıza geçen tutarlar üzerinde tasarrufta bulunun.İşçinin alın teriyle yıllarca çalışıp didinipte helal yoldan elde ettiği üç kuruştan değil(zaten çalışanların % 92 sinin zaten kıdem tazminatını çeşitli oyunlarla alamadığını düşünecek olursak!

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176