banner191

banner148

banner179

banner176

Kartlı Su Sayaçlarına İptal

Ankara'daki dernek binasında konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çakar, ASKİ'nin zorunlu olarak kartlı ön ödemeli sayaç sattığı abone sayısının 250 bin dolayında olduğuna..

GUNDEM 16.11.2009, 08:34
Kartlı Su Sayaçlarına İptal

Kartlı Su Sayaçlarına İptal
 
ANKARA - Tüketici Hakları Derneği (THD) Genel Başkanı Turhan Çakar, Ankara Su ve Kanalizasyon İdaresinin (ASKİ) kartlı ön ödemeli su sayacı uygulamasının, THD'nin Ankara 5. İdare Mahkemesine açtığı dava sonucu iptal edildiğini belirterek, ''ASKİ'yi aboneleri sıkıntıya sokmadan mahkeme kararını yerine getirmeye çağırıyoruz'' dedi.

Ankara'daki dernek binasında konuya ilişkin basın toplantısı düzenleyen Çakar, ASKİ'nin zorunlu olarak kartlı ön ödemeli sayaç sattığı abone sayısının 250 bin dolayında olduğuna dikkat çekti.

Çakar, her aboneden 240 lira fazladan bedel alındığı dikkate alındığında bu 250 bin aboneden haksız yere 60 milyon lira alındığını savundu.

Fazladan alınan bedelleri ''soygun'' olarak niteleyen Çakar şöyle devam etti:

''Mekanik su sayaçları montaj bedeli de dahil olmak üzere ASKİ tarafından abonelere 60 lira dolayında satılırken, kartlı ön ödemeli su sayaçları ise zorunlu olarak abonelere 200 lira sayaç, 100 lira montaj bedeli olmak üzere 300 lira karşılığında satılıyordu.

Mekanik sayaç ile kartlı ön ödemeli su sayacı arasındaki fark ise 240 lira dolayındaydı. Kartlı ön ödemeli su sayacı zorunluluğu getirilmesi ile önce hizmet sonra hizmetin karşılığı olan fatura düzenlenmesi yerine, önce peşin ödeme sonra hizmet anlayışı getirilmişti''

Çakar, THD'nin Ankara 5. İdare Mahkemesine açtığı dava sonucu ASKİ'nin bu uygulamasının iptal edildiğini bildirerek, ASKİ'yi aboneleri sıkıntıya sokmadan mahkeme kararını yerine getirmeye çağırdı.

Tüketicileri de fazladan alınan bedelleri almak üzere ASKİ'de başvuruda bulunmaya çağıran Çakar şunları kaydetti:

''Derneğimizin ön ödemeli kartlı su sayaçlarının iptaline ilişkin açtığı davada Ankara 5.İdare Mahkemesi, kartlı - ön ödemeli su sayacı uygulamasının iptaline karar vermiştir. Mahkeme önce bedel sonra hizmet olamayacağına karar vermiştir.

Karar gerekçesinde, (kamu hizmetinin sunumunun peşin ödemeye bağlanarak anılan Anayasal ve yasal kamu hizmeti anlayışına uymayan, ticari niteliği ağır basan yeni bir ilişki biçimi oluşturulmak istendiği, hukuka uyarlılık bulunmadığı sonucuna varılmıştır) denilmektedir.

Kendilerine istekleri dışında ASKİ tarafından kartlı - ön ödemeli su sayacı dayatılan 250 bin dolayında abone, haksız yere kendilerinden alınan 240 lira dolayındaki fazladan bedelin geri ödenmesini, kartlı su sayacı yerine mekanik su sayacı takılmasını ASKİ'den isteyebilirler. Bunun için, abonelerin öncelikle ASKİ'ye başvurmaları gerekmektedir.

ASKİ'den olumsuz cevap alınması ya da hiç cevap alınmaması durumunda ise, aboneler tarafından dava açılması gerekmektedir. Abonelerin, Ankara 5. İdare Mahkemesinin iptal kararını emsal göstererek dava açmaları durumunda büyük bir olasılıkla davayı kazanmaları mümkündür.''

Yorumlar (0)
24°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?