banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Karaparaya Geçit Verilmeyecek

Karapara ve terörün finansmanı ile daha etkin mücadele için düğmeye basıldı. Hazırlanan yeni taslağa göre kişiden yeni bilgiler istenecek...

GUNDEM 10.12.2009, 00:28
Karaparaya Geçit Verilmeyecek

Karaparaya Geçit Verilmeyecek

Hükümet, karapara ve terörün finansmanı ile daha etkin mücadele için düğmeye bastı.

Suç gelirlerinin aklanmasının ve terörün finansmanının önlenmesine dair yönetmelikte değişikliğe gidiliyor.

Bu çerçevede, adres teyidinde 10 günlük süre kalkıyor ve işlem öncesi teyit zorunluluğu geliyor. Ayrıca, elektronik para transferlerinde adres ya da doğum yeri ve tarihi bilgisi de istenecek.

Maliye Bakanlığı Mali Suçlar Araştırma Kurumu Başkanlığınca hazırlanan taslakla, para transferi ve banka hesapları ile ilgili işlemlerde birçok değişikliğe gidiliyor.

Buna göre, adres teyidinde 10 günlük süre kalkıyor, sürekli iş ilişkisinin amacı ve mahiyeti hakkında bilgi alınması yükümlülüğü getiriliyor. Ayrıca, elektronik transferlerde aranan bilgiler değiştiriliyor.

"TC kimlik numarası, pasaport numarası, vergi kimlik numarası" gibi göndereni belirlemeye yarayan bilgilere, uluslararası standartlar kapsamında "adres ya da doğum yeri ve tarihi" bilgisi ekleniyor.

Yeni düzenlemeyle, Türk uyruklu olmayan gerçek kişiler için de kimlik tespitinde aranan anne-baba adı bilgisi kaldırılıyor.

Yorumlar (1)
10 yıl önce
BİRCOK ARTNİYETLİ KİSİ VE KURULUSLARIN TEMELİNDE VARDIR KARA PARA ANCAK GEREK HUKUMET GEREKSE SERMAYE PİYASASININ ASLA DENET

LEMESİ VEYA ENGELLEMESİ MUMKUN DEGİLDİR.KISACASI;USA SİSTEMİNDE BİLE ENGELLENEMEYEN SEY ULKEMİZDE MUMKUN DEGİLDİR.EGER HUKUMET BUNU VERGİLENDİREBİLİYORSA SANSLI VE BASARILIDIR.
16°
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?