Jackson'un Cenazesini İmam mı Kaldıracak

Müslüman olduğu iddia edilen Jackson'un, İslamiyet'e göre mi yoksa Hristiyan töreniyle mi defnedileceği tartışılıyor.

Jackson'un Cenazesini İmam mı Kaldıracak

Jackson'un Cenazesini İmam mı Kaldıracak

Müslüman olduğu iddia edilen Jackson'un, İslamiyet'e göre mi yoksa Hristiyan töreniyle mi defnedileceği tartışılıyor.

Krallar gibi yaşadı, borca batıp öldü

Müzik dünyasının Elvis Presley ile birlikte belki de en önemli ismiydi. Şarkıları kadar hayatı ve çılgınlıklarıyla dünya basında manşetlerden hiç inmedi. Sübyancılık davaları, başarısız evlilikler ve kariyerinin son döneminde içine düştüğü mali kriz nedeniyle kalp krizinden hayatını kaybettiğinde arkasında yaklaşık 500 milyon dolarlık büyük bir borç bıraktı.

12 yıl sonra ilk kez çıkacağı dünya turnesini bu borçlardan kurtulmak için planlamıştı. İngiltere'de vereceği 50 konserlik maraton için 750 bin bilet birkaç saatte satılmıştı. Michael Jackson, 50 yaşında olmasına rağmen formuna kavuşabilmek için arkadaşlarının da tavsiyesiyle birçok ilaç almaya başladı. 1993'te morfin bağımlısı olduğunu itiraf etmiş, ancak Demerol adlı ilaçtan kopamamıştı. Önceki gün de aynısı oldu.

47 dakikalık çaba yetmedi

Los Angeles'taki Staples Center salonunda konser turu için prova yaptı. Ertesi sabah kalktığında vücudunu taşıyamayacak hale gelmişti. Ağrılarını dindirmek için yine ilaçlara sarıldı, ardından bir doz Demerol'ü vücuduna enjekte etti. Baygınlık geçiren Jackson'ın nabzı hafifledi ve solunumu yavaşladı. Yardımcıları hemen ambulans çağırdı. Yardım görevlileri 8 dakika sonra eve geldiğinde Jackson nefes almıyordu. Suni teneffüs sonuç vermedi. Hastaneye kaldırılan pop yıldızı 47 dakika boyunca uğraşılsa da kurtarılamadı. Jackson ailesinin avukatı Brian Oxman, “Eğer Anna Nicole Smith'in aşırı dozda ilaçtan öldüğünü düşünüyorsanız Anna'nın aldıkları, Michael Jackson'ınkilerin yanında hiç kalır” dedi.

İnternet bile yavaşladı 

Daily Mail gazetesi, geçen ay Jackson'ın borçlarını ödeyebilmek için 100 milyon dolar gelir getirmesi beklenen bu konserlere muhtaç olduğunu, Londra'da geçirdiği 4.5 saatlik muayenenin ardından sağlıklı olduğuna karar vererek konserler için start verdiğini yazmıştı. Times gazetesi ise “Orta yaşlı bir adam bu büyük konser turundan sağ çıkabilecek mi” diye haber yapmıştı. Hayatı boyunca tam 13 Grammy ödülü alan şarkıcının, toplam albüm satışlarının şimdiye kadar 300 milyonu bulduğu tahmin ediliyor. 2005 yılında çocuk tacizi suçlamasıyla yargılandıktan sonra inzivaya çekilen Michael Jackson'ın sağlığı konusundaki endişeler uzun süredir dile getiriliyordu.

Jackson'ın ölüm haberi interneti bile çökertti. İnternette aynı anda milyonlarca kişi Michael ile ilgili arama yapınca Google bilgisayarları bunu bir saldırı zannederek otomatik olarak Jackson aramalarını durdurdu. Twitter'da Jackson ile ilgili saatte 220 bin mesaj yayınlandı. Hayranları Jackson'ın evinin önü ve Beverly Hills'teki Şöhretler Kaldırımı'nda anma törenleri düzenledi.

Dünyaya siyah geldi, beyaz gitti

29 Ağustos 1958'de ABD'nin Indiana eyaletinin Gary kasabasında doğan Michael Jackson, 9 çocuklu bir ailenin 7'nci çocuğuydu. 4 erkek kardeşi ile birlikte ilk kez sahneye çıktığında 6 yaşındaydı. Girdikleri yetenek yarışmasından birincilikle çıkan Jackson kardeşler bir anda çok satan bir grup haline geldi. Kendilerine Jackson Five adını verdiler. Michael, ilk solo albümünü 1972'de çıkardı ve 1982'deki “Thriller” albümü ile şöhretin zirvesine ulaştı. ABD'de 21 milyon satan albüm, dünya çapında da 27 milyonluk satışa ulaştı. Ertesi yıl Billy Jean şarkısı ve kendisiyle özdeşleşen “ay yürüyüşü” (moonwalk) hareketini ilk kez, NBC televizyonundaki bir programda yaptı.

Başarısız evlilikler

Müzik kariyeri kadar özel hayatı da medyaya konu oldu. 1994'de Elvis Presley'in tek çocuğu olan kızı Lisa Marie Presley ile evlendi ancak evlilikleri 1996'da boşanma ile bitti. Jackson aynı yıl Debbie Rowe ile evlendi ve bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. İsimlerini Prince Michael I ve Paris Michael koydu. Çift 1999'da ayrıldı. 2003 yılında kimliği halen belli olmayan bir taşıyıcı anneden Prince Michael II adını verdiği bir oğlu daha oldu.

Çocuk tacizi davaları

Jackson'ın adı hep çocuklarla haber oldu. 1993'te 13 yaşındaki bir erkek çocuğunu taciz ettiği iddiası üzerine polis Jackson'un California'daki Neverland adını verdiği çiftliğini bastı. Jackson taciz ve sübyancılık davasından çocuğun ailesine yüklü bir tazminat ödemeyi kabul ederek kurtuldu. Aynı yıl planladığı dünya turunu iptal etti ve morfin bağımlısı oldu. Daha sonra hakkında birçok taciz davası açıldı, tümünde de karşı tarafla anlaşarak yüklü tazminatlar ödedi. 2002'de Berlin'de otel balkonundan oğlunu sarkıttığı kare tüm dünyada olay yarattı. Bu görüntüden sonra kendisine “Wacko” (Kaçık) ismi takıldı. Son olarak 2005 yılında bir davadan beraat ettikten sonra inzivaya çekildi. İrlanda ve Fransa'da bir süre yaşadıktan sonra Bahreyn Prensi'nin himayesi altında Bahreyn'e yerleşti ve Müslüman olduğu iddia edildi. Konser turuna çıkma kararının ardından yeniden ABD'deki evine döndü.

Estetik bağımlılığı

Afrika kökenliler arasında milyonda bir olarak görülen ve ciltte renk kaybına neden olan “vitiligo” hastalığına yakalandığını söylese de Jackson'ın, 1980'li yıllarda bir dizi estetik ameliyat sayesinde siyah tenini beyaza çevirdiği biliniyor. Bunun yanısıra yüzüne de bağımlılık derecesinde defalarca estetik yaptıran yıldız ismin burun ve kulak kıkırdağını zedelediği ve bu iki organın düşmek üzere olduğu belirtiliyordu. Jackson, hayatı boyunca evden dışarı çıktığında kendisi ve çocuklarına maske takıyor, evinde de bir oksijen çadırının içinde uyuduğu belirtiliyordu.

Cenazesini imam mı kaldıracak?

Michael Jackson'ın, 2005'te çocuklara taciz davası düşünce Bahreyn Prensi Abdullah bin Hamid El Halifa'nın himayesinde bu ülkeye yerleşti. Tüm masrafları kraliyet tarafından karşılandı. Hatta Jackson'ın Müslüman olup “Mikail” adını aldığı öne sürüldü. Bahreyn sokaklarında çarşaf giymiş şekilde gezerken fotoğrafları yayınlandı. Ama Prens'le arasının bozulmasının ardından bu ülkeyi terk etmek zorunda kaldı. Prens, 7 milyon dolar alacak davası açtı. Şimdi Jackson'ın İslamiyet'e göre mi yoksa Hristiyan töreniyle mi defnedileceği tartışılıyor. Ailesinin Müslüman gibi gömülmesine izin vermeyeceği belirtiliyor.

Ünlüler çocuklarına bakmak için yarışıyor

Michael Jackson hayatı boyunca çocukları Paris Michael Katherine (orta), Prince Michael(sol) ve Prince Michael II'nin yüzlerini basından gizlemek için uğraş verdi. Çocuklarıyla dışarı çıktığında mutlaka yüzlerini bir tül ya da maskeyle kapattı. Basın, sadece son 1 yıldır çocuklarınıyüz açık bir şekilde görüntülemeyi başardı. Şimdi başta Madonna olmak üzere birçok yıldız isim Jackson'ın çocukları ile ilgilenmeye söz verdi

YORUM EKLE
YORUMLAR
star
star - 10 yıl Önce

Michael Jackson Dünya starıydı.Ama zor bi hayatı var izlenimi verirdi bana hep.Belkide starlık böyle bişeydir.

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176