banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

İşte Yeni Tedbirler

Otomotiv ve beyaz eşyada ÖTV 3 ay süreyle düşürülecek. Yeni konut satışındaki KDV oranı da 3 ay için yüzde 8'e çekilecek.

GUNDEM 13.03.2009, 21:22
İşte Yeni Tedbirler

İşte Yeni Tedbirler

Hükümet toplam büyüklüğü 5.5 milyar lira olan yeni bir destek paketini devreye soktu. Başbakan Tayyip Erdoğan, Eskişehir'de düzenlenen mitingde uzun zamandır beklenen iç talebi canlandırmaya yönelik paketin içeriğini açıkladı.  Pakette ilk bakışta vergi indirimleri öne çıkıyor. Önlemler kapsamında krizden en çok etkilenen sektörler otomotiv, konut ve beyaz eşyada kısa süreli vergi indirimleri yapılacak. Bu sayede üç sektörde oluşan stokun eritilmesi amaçlanıyor.

Yeni konut satışında yüzde 18'lik KDV 3 ay için yüzde 8'e çekilecek ve otomotivde de ÖTV'de 3 ay süreyle indirim yapılacak. Beyaz eşya ve elektronikte uygulanan ÖTV oranı 3 ay süreyle indirilecek. Bu kapsamda yüzde 6'lar seviyesinde olan ÖTV oranının yüzde 1'e çekilmesi bekleniyor. Paket kapsamında tarım ürünleri başta olmak üzere ihracatçının rekabet gücünü artırmak amacıyla Destekleme Fiyat İstikrar  Fonu'na 75 milyon lira aktarılacak, bu rakam 575 milyon liraya çıkacak.

KOBİ'lerin düşük faizli kredi kullanması için KOSGEB'den ödeneğe 75 milyon lira ilave yapılacak, böylece 275 milyon liraya çıkacak. Sanayide uygulanan indirimli elektrik tarifesi haftasonu ve resmi tatillerde de uygulanacak. Ayıca Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu da 5 puan azaltılacak. Başbakan Erdoğan, gerektiğinde yeni tedbirlerin de alınacağını ve kredi akışını iyileştirmek için adımlar atılacağını ifade etti.

Yorumlar (0)
10°
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?