İşte Siyasi Yasak Getirilen 37 DTP'li

DTP'nin kapatılmasının ardından çok sayıda DTP'li yöneticiye siyasi yasak getirildi. Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk'un milletvekillikleri düşürüldü.

İşte Siyasi Yasak Getirilen 37 DTP'li

İşte Siyasi Yasak Getirilen 37 DTP'li

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç DTP'nin kapatma kararı ile ilgili kararda bazı DTP'lilerin siyasi yasak getirildiğini açıkladı.  

İşte Kılıç'ın açıklaması:   

Beyan ve eylemleriyle partinin kapatılmasına neden olan Abdulkadir Fırat, Abdullah İsnaç, Ahmet Ay, Ahmet Ertak, Ahmet Türk, Ali Bozan, Ayhan Ayaz, Aydın Budak, Ayhan Karabulut, Aysel Tuğluk, Bedri Fırat, Cemal Kuhak, Deniz Yeşilyurt, İ. Ferhan Türk, Fettah Dadaş, Hacı Üzen, Halit Kahraman, Hatice Adıbelli, Hüseyin Bektaşoğlu, Hüseyin Kalkan, İzzet Belge, Kemal Aktaş, Leyla Zana, Mehmet Veysi Dilekçi, Metin Tekçe, Murat Avcı, Murat Taş, Musa Farisoğlulları, Necdet Atalayı, Nurettin Demirtaş ve Selim Sadak’ın Anayasa’nın 69. maddesinin 9. fıkrası gereğinde, gerekçeli kararın Resmi gazetede yayınlanmasından itibaren 5 yıl süreyle, bir başka partinin kurucusu, yönetici denetçisi olamayacaklarına.

Beyan ve eylemlerle partinin kapatılmasına neden olan Mardin Mile Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk’un milletvekilliklerinin, gerekçeli kararın resmi gazete’de yayınlanmasından sonra, sona ermesine. Parti tüzel kişiliğinin kapatma kararı verildiği tarihte son verilmesine gereğinin yerine getirilmesi için karar örneğinin Başbakanlığa ve Yargıtay’a gönderilmesine karar verilmiştir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
- 10 yıl Önce

SEHİT AİLLELERİNİN ELİ HER ZAMAN YAKANIZDE OLACXAK.

- 10 yıl Önce

diğer vekillerin vekillikleri niye düşürülmedi (emine ayna gibi),ne iş

banner112
SIRADAKİ HABER

banner209

banner191

banner148

banner145

banner179

banner176