banner246

banner176

banner242

banner191

banner249

banner148

banner244

banner179

banner248

banner145

Gül "Kürdistan" Dedi

Irak’a 33 yıl aradan sonra ilk resmi ziyareti yapan Cumhurbaşkanı Gül, bir ilke daha imza attı. Gül, uçakta gazetecilere konuşurken ilk kez "Kürdistan Bölgesel Yönetimi" ifadesini

GUNDEM 24.03.2009, 09:27
1934
Gül

Gül "Kürdistan" Dedi

Türkiye’ye karşı terörist faaliyetin, Irak’taki Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin sorumluluğu altında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, böylelikle ilk kez bölgeyi "Kürdistan" adıyla andı.

Gül, sorular üzerine, "Ne diyeceğim? Yunanistan, Makedonya’ya 'Makedonya' demiyor diye biz de demiyor değiliz. Irak Anayasası'nda ne yazıyorsa o. Kendi Anayasalarında yazıyor" diye konuştu.

"Bitsin bu iş"
Kürt sorunu kaynaklı terörün artık bitmesi gerektiğini söyleyen ve herkesten buna katkıda bulunmasını isteyen Cumhurbaşkanı Gül, "Kanın durması lazım. Bitsin bu iş" dedi.

Kürdistan Bölgesel Yönetimi tarafından Erbil’de düzenleneceği açıklanan Kürt konferansının şiddetin son bulması yönünde ilk hareket olduğuna da dikkat çeken Gül, gelişmelerin izleneceğinin altını çizdi.

Barzani'yle görüşme
Bugün ilk olarak, başkent Bağdat'ta kendisine tahsis edilen Devlet Konuk Evi'nde Iraklı Türkmen milletvekillerini kabul eden Cumhurbaşkanı Gül, bu kabulün hemen ardından, kuzeydeki bölgesel yönetimin yetkilisi Neçirvan Barzani ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, bugün Irak temaslarını tamamlayarak yurda dönecek.

 

Yorumlar (0)
17
açık
banner102
Günün Karikatürü Tümü