banner209

banner191

banner148

banner179

banner176

Fed İyimser Konuştu, Dolar Düşüşte

Fed'in faizi uzun süre düşük tutacağını açıklamasıyla dolar içeride yeniden düşüşe geçti ve 1,48'iin de altına indi.

GUNDEM 13.08.2009, 14:43
Fed İyimser Konuştu, Dolar Düşüşte

Fed İyimser Konuştu, Dolar Düşüşte

ABD Merkez Bankası (Fed) ekonominin resesyondan çıkışa işaret ettiğini ve faizlerin ekonomideki toparlanmayı desteklemek için uzun bir süre düşük seviyede kalacağını açıklarken bankacılar küresel risk iştahında belirgin bir artışa neden olan bu açıklamayla iç piyasada kur ve faizde yönün yeniden aşağı çevrilmesini beklediklerini söylediler.

Bankalararası piyasanın dünkü spot kapanışında 1,4940/80 lira olan en iyi dolar alış ve satış kotasyonları, bu sabah ilk işlemlerde 1.48'in de altına indi.

Fed kararının küresel piyasalarda olduğu gibi iç piyasalarda da yön belirleyici olacağını belirten bir bankacı, "Dolar/TL'de dün küresel satış baskısı bugünde kurtarıcı diyebileceğimiz Fed kararı ile küresel piyasalardaki gelişmeleri izlemeye devam ediyoruz. Fed'den kısa vadede faiz artırımı olmayacağına ilişkin güçlü açıklama ve resesyondan çıkış ibareleri küresel risk iştahındaki artışta öne çıkan en önemli iki neden" dedi.

Dolar/TL'de gün içinde 1,48 TL seviyesinin altında hareketler için dış verilerin risk iştahına etkisinin önemli olduğunu belirten bankacı sözlerini şöyle sürdürdü: "Kısa vadede 1.45'li seviyeler yeniden beklenti dahilinde ancak burada dış piyasanın etkisi önemli, faiz tarafında ise yaklaşan TCMB kararı ile çok kısa vadede yeniden tek haneli seviyeleri görürüz diye düşünüyorum" dedi.

Tezgahüstü piyasada bu sabah ilk işlemlerde gösterge tahvilin bileşik faizi yüzde 10.15 seviyesindeydi. Gösterge kıymetin ortalama bileşik faizi, çarşamba günü spot kapanışta yüzde 10.35 ve valörlü işlemlerde yüzde 10.20 olmuştu.

Yorumlar (0)
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?
DenizHaber.Com Tema güncellemesi yaptık. Yeni site dizaynımızı nasıl buldunuz?